Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Leeds: 33-letni Polak z zarzutami terrorystycznymi

Leeds: 33-letni Polak z zarzutami terrorystycznymi
Nie podano do wiadomości publicznej, kto dokładnie miał być celem ataku Polaka. (Fot. Getty Images)
33-letni Paweł G., obywatel Polski, otrzymał w Wielkiej Brytanii sześć zarzutów na mocy ustawy o zwalczaniu terroryzmu. To efekt prowadzonego przez zespół ds. zwalczania terroryzmu śledztwa ws. aktywności ekstremistycznej radykalnej prawicy.
Reklama

Informację na ten temat przekazała jednostka brytyjskiej policji, zajmująca się zwalczaniem terroryzmu (Counter Terrorism Policing) z północno-wschodniej części kraju, a tożsamość mężczyzny ujawniła brytyjska agencja informacyjna PA. Zgodnie z przepisami nie potwierdzono oficjalnie obywatelstwa oskarżonego, ale ma on wyraźnie polskie imię i nazwisko.

33-latek otrzymał zarzuty na podstawie artykułu 58 (1b) ustawy o zwalczaniu terroryzmu z 2000 roku, tzn. przestępstwa posiadania dokumentów lub nagrań zawierających informacje takiego typu, które byłyby użyteczne dla osoby popełniającej lub przygotowującej akt terroryzmu. Jak zaznaczono, to efekt opartego o informacje wywiadowcze śledztwa, dotyczącego podejrzewanej aktywności ekstremistycznycznej radykalnej prawicy.

G. został zatrzymany przez policję 23 lutego br w Leeds. Jeszcze dziś stanie przed sądem pierwszej instancji w Londynie.

Policja nie ujawniła kto lub co miałoby być przedmiotem ewentualnego ataku.

Dowódca policji w Leeds Steve Cotter tłumaczył jedynie, że funkcjonariusze blisko współpracowali z jednostką antyterrorystyczną i podkreślił, że "zdaje sobie sprawę z tego, że śledztwa tego typu mogą spowodować zrozumiałe obawy opinii publicznej, więc rozmawiamy z kluczowymi przedstawicielami naszych wspólnot, aby upewnić ich co do ich bezpieczeństwa".

 

  Komentarze


  • Eustachy
   9 marca, 12:16

   Nie zrozumiały artykuł 3 po trzy o co chodzi to nie wiadomo. Też moge powiedzieć że jestem milionerem bo zagrałem w totka.

  • Drakus
   9 marca, 20:50

   Faktycznie mało wyrażny. Efekt śledztwa opartego o informacje wywiadowcze, ale zgodnie z przepisami policja oficjalnie nie ustaliła obywatelstwa i nie ujawniła co miało być celem. Posiadanie dokumentów lub nagrań mogących być użyteczne dla osoby planującej atak. Przydałoby się więcej informacji, może mapa miasta i fotografie na jego tle to takie przydatne dokumenty.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2019
  GBP 4.782 złEUR 4.260 złUSD 3.799 złCHF 3.801 zł

  Sport


  Reklama