Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Le Pen porzuci postulat wyjścia Francji z UE i eurolandu

Le Pen porzuci postulat wyjścia Francji z UE i eurolandu
Le Pen zmieni linię swojej partii i pozostawi Francję w UE. (Fot. Getty Images)
Przywódczyni skrajnie prawicowej partii Front Narodowy (FN) Marine Le Pen zamierza zrezygnować ze sztandarowych postulatów swego ugrupowania: wyjścia Francji z Unii Europejskiej i powrotu do franka - ogłosil główny strateg FN do spraw gospodarczych.
Reklama

"Nie będzie Frexitu (wystąpienia Francji z UE - przyp.red.). Wzięliśmy do serca to, co powiedzieli nam Francuzi" - przekazał Bernard Monot, cytowany w wczoraj wieczorem na stronie internetowej brytyjskiego dziennika "The Telegraph".

"Nadal uważam, że euro jest pod względem technicznym nie do utrzymania, ale nie ma sensu, byśmy się upierali (przy odejściu Francji od wspólnej waluty - przyp.red.). Odtąd będziemy dążyć do renegocjacji traktatów unijnych w celu odzyskania większej kontroli nad naszym budżetem i regulacjami w sektorze bankowym" - zaznaczył.

Wyprowadzenie Francji ze strefy euro i Unii Europejskiej były jednymi z kluczowych postulatów wysuwanych przez Le Pen podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2012 i 2017 roku, w których startowała. Sondaże pokazują tymczasem, że większość Francuzów popiera zachowanie euro.

Kilka dni temu szefowa FN zapowiedziała, że po czerwcowych wyborach parlamentarnych jej partia rozpocznie debatę o stanowisku w sprawie euro. Pierwsza tura tych wyborów odbędzie się 11 czerwca, a druga tydzień później.

Emmanuel Macron, który pokonał Le Pen w tegorocznych wyborach prezydenckich, deklaruje chęć ożywienia współpracy Francji i Niemiec, która ma przełożyć się na odnowę całej UE. W kampanii wyborczej centrowy polityk ostrzegał, że euro może przestać istnieć po kilku latach, jeśli Paryż i Berlin nie wzmocnią unii walutowej.

 

  Komentarze


  • Korwin
   22 maja 2017, 19:51

   Czyli wywiesila biala flage...jakie to francuskie...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.07.2018
  GBP 4.890 złEUR 4.330 złUSD 3.724 złCHF 3.712 zł

  Sport


  Reklama