Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Le Monde" indicates a fascination with Nazism among some Poles

"Le Monde" indicates a fascination with Nazism among some Poles
Kraje Europy Zachodniej są zaniepokojone wzrostem skrajnie prawicowych sympatii w Polsce. (Fot. Getty Images)
Images often appear on the parades of ultranationalists and the March of Independence in Poland (Janusz - editor's note) Walusia - notes the French daily 'Le Monde' in an article about the fascination of some Poles with Nazism and the character of Waluś.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Waluś, zabójca komunistycznego działacza ruchu zwalczającego apartheid w RPA, jest bohaterem dla niektórych Polaków – alarmuje "Le Monde" w artykule "Problematyczny los białego supremacjonisty", poświęconym polskiemu kierowcy ciężarówki, działaczowi paramilitarnego i neonazistowskiego Afrykanerskiego Ruchu Oporu.

Waluś w 1993 roku zastrzelił Chrisa Haniego, czarnoskórego lidera komunistycznej partii południowoafrykańskiej pod jego domem w Boksburgu. Było to morderstwo na zlecenie. Zabójca został zatrzymany przez policję godzinę po zamachu. Nie stawiał oporu.

"Waluś symbolizuje, przez swój akt, formę najbardziej ekstremalnego rasizmu; personifikuje antykomunizm - nawet jeśli chodzi jedynie o pretekst, aby karmić polityczne ideały ekstremistów" – wskazuje cytowany przez "Le Monde" socjolog prof. Rafał Pankowski.

Waluś został skazany na dożywocie, przebywa w więzieniu w RPA. Jego córka Ewa oraz część skrajnie prawicowych środowisk w RPA starają się o jego uwolnienie. Sam Waluś, który zrzekł się obywatelstwa południowoafrykańskiego, stara się o przeniesienie do więzienia w Polsce, gdzie chce odbyć resztę kary.

Skrajna prawica w Polsce rośnie w siłę, czego dowodem był fakt, że po raz pierwszy ma swoją reprezentację w Sejmie. (Fot. Getty Images)

"Więzy solidarności łączące Pretorię i Warszawę przebiegają przez Radom, skąd pochodzi Waluś" – zauważa "Le Monde", dodając, że "historia uwięzionego fascynuje ekstremistów", mimo że niektórzy z nich urodzili się w 1993 roku. "Jego biografia stała się ich brewiarzem" – podkreśla dziennik.

"Wizerunki Walusia pojawiają się podczas meczów na stadionach w wielu miastach w Polsce, w tym na tzw. Żylecie na stadionie Legii w Warszawie" – podkreśla francuski dziennik.

To nie pierwszy tekst we francuskich mediach, w którym dziennikarze nad Sekwaną zajmują się ekstremistami z Polski. W marcu tygodnik  "Le Point" opublikował artykuł o rosnącej fali antysemityzmiu w Polsce pt. "Polska: wirus antysemicki pozostaje obecny".

Czytaj więcej:

Skrajna prawica w UK na celowniku antyterrorystów. Rośnie liczba zatrzymań

Manchester: Polska skrajna prawica zorganizowała "piknik wolności"

33-letni Polak z Leeds skazany za skrajnie prawicowy ekstremizm

Nacjonalizm w Europie. BBC prezentuje ranking

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement