Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Le Monde": Konsekwencje społeczne pandemii mogą być ogromne

"Le Monde": Konsekwencje społeczne pandemii mogą być ogromne
W najnowszym wydaniu francuskiego dziennika autorzy przytaczają opinie ekspertów na temat skutków pandemii. (Fot. Getty Images)
Zamknięcie milionów ludzi w domach spowoduje gigantyczny szok społeczny; szczególnie uderzy w tych, którzy nie mieli rezerw finansowych - twierdzą eksperci cytowani we francuskim dzienniku 'Le Monde'.
Reklama
Reklama

Programy pomocy dla przedsiębiorstw europejskich nie starczą, by zapobiec bezrobociu milionów, a - według londyńskiego Center For Economic Policy Research - jednoprocentowy wzrost bezrobocia może spowodować dwuprocentowy wzrost chorób chronicznych.

"Dziesiątki milionów bezrobotnych w USA i na świecie, a banki żywnościowe i jadłodajnie dla biednych nie nadążają - koszty ludzkie izolacji sanitarnej już są poważne. A spowodują one zapewne również wzrost śmiertelności po pokonaniu pandemii" - ostrzega trójka autorów artykułu.

Pandemia sprawiła, że "miliony ludzi, żyjących bez żadnych oszczędności, nagle pozbawionych zostało wszelkich dochodów". (Fot. Getty Images)

"We Włoszech, Anglii i Francji do miejsc dystrybucji posiłków dla biednych przychodzi zupełnie nowa klientela. Miliony ludzi, żyjących bez żadnych oszczędności, nagle pozbawionych zostało wszelkich dochodów" - dodają.

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), światowy PKB spadnie w bieżącym roku o 3 proc. Podczas kryzysu w 2009 r. spadł tylko o 1,7 proc. "Jeżeli nie znajdziemy odpowiedzi, społeczne konsekwencją będą o wiele poważniejsze niż wtedy" - twierdzi prof. Michael Morton z londyńskiego University College, cytowany w artykule.

"Rządy europejskie wdrożyły pomoc dla przedsiębiorstw w celu uniknięcia masowego bezrobocia, ale wszystko wskazuje na to, że nie da się uniknąć strat w zatrudnieniu" - informuje "La Monde".

Dane francuskiego obserwatorium koniunktur ekonomicznych (OFCE) wskazują, że przez osiem tygodni izolacji sanitarnej bezrobocie dotknęło 460 tys. osób, które nie mogą korzystać z rządowych programów pomocy.

Według badaczy z londyńskiego King’s College i Australian National University, w wyniku pandemii w skrajne ubóstwo może popaść około pół miliarda mieszkańców globu.

Więcej osób zmuszonych jest korzystać z banków żywnościowych i miejsc wydających darmowe posiłki. (Fot. Getty Images)

"Nie jest pewne, czy negatywne skutki recesji dla stanu zdrowia nie będą poważniejsze niż wzrost zachorowalności i śmiertelności z powodu pandemii" - podają autorzy artykułu za francuskim Państwowym Ośrodkiem Badań Naukowych (CNRS). 

"Przykład epidemii wirusa ebola w Afryce wskazuje, że lęk przed epidemią jest szybszy i trwalszy niż wirus. Grozi to spowolnieniem ponownego otwarcia firm i zakładów, szczególnie w krajach nie mających systemu ubezpieczeń społecznych" - tłumaczy Josellin Thuilliez z CNRS.

"Dramatyczny bilans konsekwencji socjalnych izolacji sanitarnej nie może być argumentem na rzecz zaniedbania pandemii Covid-19, która bez kroków, jakie podjęto, zabiłaby 40 milionów" - piszą autorzy artykułu, powołując się na londyński Imperial College.

Czytaj więcej:

Koronawirus "zabierze" pracę ponad 25 mln ludzi na świecie

W II kwartale brytyjska gospodarka może skurczyć się o 35 proc.

Sunak: "Koronawirus mocno uderzy w brytyjską gospodarkę"

Macron: UE upadnie, jeśli nie pomoże dotkniętym epidemią

Francja: Więcej pytań niż odpowiedzi w sprawie znoszenia kwarantanny

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama