Kubacki najlepszy w Lillehammer! Polak wrócił na szczyt

Dawid Kubacki najlepszy w Lillehammer! (Fot. GEIR OLSEN/NTB/AFP via Getty Images)
Dawid Kubacki wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lillehammer - to jego szósty triumf w obecnym sezonie. Kamil Stoch zajął siódme miejsce. Norweg Halvor Egner Granerud, lider klasyfikacji generalnej cyku oraz Raw Air, uplasował się na szóstej pozycji.

Kubacki, który po pierwszej serii był czwarty, wyprzedził o 7,4 pkt Słoweńca Anze Laniska oraz o 9,2 pkt prowadzącego na półmetku Austriaka Daniela Tschofeniga.

33-letni polski skoczek uzyskał odległość 137,5 i 138,5 m. To jego szósty triumf w obecnym sezonie w zawodach PŚ (poprzedni 4 stycznia), a łącznie jedenasty w karierze. "Wierzyłem, że może to się tak skończyć. Chociaż, widząc jak wiatr kręci pod koniec tej serii, można się było spodziewać wszystkiego za progiem" - przyznał Kubacki przed kamerą TVN.

Na siódme miejsce Stocha, który awansował z 11. lokaty na półmetku, złożyły się skoki na odległość 130 i 134 m.

Piotr Żyła (125 i 130 m) zajął czternaste miejsce, Aleksander Zniszczoł (125,5 i 128 m) siedemnaste, a Paweł Wąsek (126,5 i 124 m) - dwudzieste.

Wczorajszy konkurs był niezwykle loteryjny, warunki bardzo zmienne. Zwłaszcza w finałowej serii, choć już w pierwszej niektórzy mieli pecha. Awansu do finałowej "30" nie wywalczyli m.in. utytułowani Niemcy - 37. Karl Geiger (114,5 m) i 42. Andreas Wellinger (112,5 m).

Wiatr potrafił diametralnie zmienić się w ciągu dwóch-trzech sekund. I zawodnik puszczany teoretycznie w dobrych warunkach, po chwili... musiał już lądować. Na dodatek rekompensata za wiatr też często wzbudzała spore zdumienie, bo raczej nie oddawała rzeczywistych warunków na skoczni.

W finałowej serii wystąpili wszyscy Polacy, którzy przystąpili do czwartkowych zawodów. Jakub Wolny odpadł dzień wcześniej w kwalifikacjach, a w kolejnych imprezach z cyklu PŚ i Raw Air - zastąpi go Andrzej Stękała.

W klasyfikacji generalnej PŚ wicelider Kubacki zmniejszył stratę do Graneruda do 318 punktów. W cyklu Raw Air polski zawodnik awansował na czwarte miejsce.

Teraz uczestnicy Pucharu Świata przeniosą się na mamucią skocznię do Vikersund - dzisiaj odbędą się kwalifikacje do jutrzejszego konkursu.

Raw Air: Polacy poza "10" w Lillehammer. Wygrana Graneruda