Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II, skończył 98 lat

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II, skończył 98 lat
Królewski małżonek większość czasu spędza na Wood Farm w Sandringham w hrabstwie Norfolk. (Fot. Getty Images)
Książę Filip, mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II, skończył dzisiaj 98 lat. Jest on trzecim najstarszym członkiem rodziny królewskiej w historii, ale pomimo wycofania się z obowiązków reprezentacyjnych nadal prowadzi aktywny tryb życia.
Reklama

Książę Grecji i Danii urodził się w 1921 roku na greckiej wyspie Korfu jako dziecko księcia Andrzeja, syna króla Grecji Jerzego I i księżnej Alicji Battenberg. W 1922 roku jego rodzina została zmuszona do uchodźstwa do Francji, a w 1939 roku wstąpił do brytyjskiej marynarki wojennej Royal Navy, w której walczył w II światowej.

Jako osiemnastolatek, jeszcze w trakcie pobytu w Akademii Marynarki w Dartmouth, poznał 13-letnią wówczas księżniczkę Elżbietę, z którą osiem lat później się ożenił, zrzekając się tytułów grecko-duńskich, przechodząc z prawosławia na anglikanizm i przyjmując tytuł księcia Edynburga.

Konta internetowe związane z brytyjską monarchią opublikowały szereg archiwalnych zdjęć z okazji urodzin męża królowej, m.in. z dwuletnim wówczas następcą tronu, księciem Karolem, które zostało wykonane w 1951 roku.

Książę Filip w 1947 roku. (Fot. Getty Images)

Filip nie brał udziału w weekendowych uroczystościach związanych z oficjalnymi urodzinami swojej żony - realne przypadają na drugą połowę kwietnia - ale był w maju widziany podczas ślubu 38-letniej Gabrielli Windsor, córki księcia Michała i kuzynki drugiego w kolejce do brytyjskiego tronu księcia Williama. Media oceniały wówczas, że 98-letni książę był w dobrej formie.

Filip nie uczestniczył też w ubiegłotygodniowej wizycie państwowej prezydenta USA Donalda Trumpa w Wielkiej Brytanii, ale dostał od niego awansem prezent urodzinowy: kurtkę lotniczą pilotów Air Force One. W 2016 roku 94-letni wówczas Filip przywitał na lotnisku ówczesnego przywódcę Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę.

Królewski małżonek większość czasu spędza na Wood Farm w Sandringham w hrabstwie Norfolk, gdzie według relacji mediów zajmuje się czytaniem, maluje, spotyka ze znajomymi i dba o aktywność fizyczną. W maju br. powoził nawet jednym w powozów na pokazie Windsor Horse Show.

W ramach obchodów urodzin księcia w południe w londyńskim Hyde Parku rozbrzmiały salwy honorowe. Media podawały jednak, że Filip, znany ze swobodnego podejścia do królewskiej etykiety, planuje spędzić ten dzień w wąskim gronie przyjaciół i znajomych.

98-letni książę jest trzecim najstarszym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej w historii, za księżną Gloucester Alicją (102 lata; 1901-2004) i królową matką Elżbietą (101 lat; 1900-2002).

 

  Komentarze


  • Przemko
   11 czerwca, 07:24

   ach - to ten 'madry inaczej' co to postuluje radykalna depopulację świata - ale jakoś nie zamierza zaczynać od siebie - choć powinien skonczyć swój żywot ze 30 lat temu - teraz jego rozkladajace sie cialo tylko wydala ... i to wcale nie wylacznie CO2 - a pożytku z niego żadnego....

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.09.2019
  GBP 4.870 złEUR 4.340 złUSD 3.912 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama