Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Królowa Elżbieta II nie złożyła wieńca w Niedzielę Pamięci

Królowa Elżbieta II nie złożyła wieńca w Niedzielę Pamięci
W tym roku 91-letnia monarchini zdecydowała się oglądać uroczystość z balkonu. (Fot. Getty Images)
Brytyjska królowa Elżbieta II po raz pierwszy od dawna nie złożyła wieńca podczas dzisiejszej uroczystości z okazji Niedzieli Pamięci (Remembrance Sunday) przed pomnikiem Cenotaph w Londynie. Na jej prośbę zastąpił ją następca tronu, książę Karol.
Reklama

Historycy zaznaczyli, że choć to siódmy przypadek, gdy królowa nie złożyła wieńca, to poprzednie sześć okazji było związanych z jej ciążami oraz wizytami zagranicznymi, które uniemożliwiły jej udział w wydarzeniach. W tym roku 91-letnia monarchini zdecydowała się oglądać uroczystość z balkonu pobliskiego budynku Foreign Office, gdzie towarzyszył jej 96-letni mąż, książę Filip.

Telewizja BBC zwróciła jednak uwagę, że jest to "kolejnym znakiem przemian zachodzących w rodzinie królewskiej" i "uznaniem faktu, że królowa ma 91 lat". Jak dodano, to następna zmiana po tym, jak w 2015 roku uroczystość została nieco skrócona, aby ułatwić weteranom i królowej udział w obchodach.

Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym obecnie monarchą na świecie i najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii.

Niedziela Pamięci to święto obchodzone w Wielkiej Brytanii w drugą niedzielę listopada, poświęcone pamięci brytyjskich żołnierzy oraz cywili, którzy brali udział w obu wojnach światowych i późniejszych konfliktach zbrojnych. W trakcie wydarzenia składane są wieńce ze sztucznych czerwonych maków, a weterani - w tym Polacy - oraz przedstawiciele sił zbrojnych maszerują obok pomnika Cenotaph upamiętniającego ofiary konfliktów zbrojnych, wzdłuż alei Whitehall przecinającej londyńską dzielnicę rządową Westminster.

W ramach uroczystości rozbrzmiał także słynny zegar Big Ben na wieży brytyjskiego parlamentu, który od rozpoczęcia remontu w sierpniu br. jest włączany jedynie przy wyjątkowych okazjach. Zgromadzeni uczestnicy wydarzenia, w tym weterani oraz premier Theresa May, lider opozycji Jeremy Corbyn i przedstawiciele pozostałych partii politycznych, uczcili także pamięć poległych żołnierzy dwiema minutami ciszy.

Obchody są niezmiennie od 1946 roku transmitowane na żywo przez BBC, co czyni z nich najdłużej transmitowane wydarzenie w historii telewizji.

 

  Komentarze


  • Makowiec
   12 listopada 2017, 20:49

   Wielki SZACUN !

  • Emigrator
   12 listopada 2017, 21:07

   "Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym obecnie monarchą na świecie i najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii". A o GB nie lezy na swiecie?

  • Enter3600
   12 listopada 2017, 23:39

   Do Emigrator:Jest napisane obecnie oraz w historii czyli to dwa rozne znaczenia.

  • Many thanks! A lot of knowledge!
   13 listopada 2017, 00:21

   Many thanks! A lot of knowledge! https://bucketlist.org/idea/6LiG/ideas-to-assist-properly-deal-with-nervousness/

  • You stated that wonderfully.
   13 listopada 2017, 08:29

   You stated that wonderfully. https://bucketlist.org/idea/6LiG/ideas-to-assist-properly-deal-with-nervousness/

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.09.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.309 złUSD 3.662 złCHF 3.818 zł

  Sport


  Reklama