Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Kraków walczy o zakaz nocnej sprzedaży alkoholu

Kraków walczy o zakaz nocnej sprzedaży alkoholu
Zakaz dotyczy alkoholu przeznaczonego do spożycia poza miejscem sprzedaży, czyli poza barami i pubami. (Fot. Getty Images)
Miasto Kraków będzie się domagało, aby uchwała o zakazie nocnej sprzedaży alkoholu w Dzielnicy I weszła w życie, w związku z czym złożyło skargę kasacyjną do NSA na wyrok WSA, który stwierdził w styczniu, że uchwała radnych jest nieważna i wstrzymał jej wykonanie.
Reklama

O złożeniu skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego poinformował radca prawny Urzędu Miasta Krakowa Piotr Łanoszka.

We wrześniu radni Krakowa przyjęli uchwałę, zgodnie z którą w Dzielnicy I Stare Miasto od 26 grudnia miał obowiązywać zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach od godz. 22:00 do 6:00. Zakaz miał dotyczyć alkoholu przeznaczonego do spożycia poza miejscem sprzedaży, czyli poza barami i pubami.

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na tę uchwałę złożyło prywatne przedsiębiorstwo, prowadzące siedem sklepów w Dzielnicy I. Pełnomocnik przedsiębiorstwa Piotr Capiński dowodził przed sądem m.in., że wejście w życie uchwały oznacza straty finansowe dla przedsiębiorcy, likwidację 25 stanowisk pracy, a także, że uchwała została przygotowana bez konsultacji z mieszkańcami.

Z kolei radni Krakowa przekonują, że uchwała została podjęta na podstawie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz jest spójna z gminnym programem profilaktyki. Radni, którzy wnieśli projekt uchwały pod obrady, argumentowali, że prowadzenie nieograniczonej czasowo sprzedaży alkoholu negatywnie wpływa na bezpieczeństwo. Uzasadniali także, że na działalność całodobowych sklepów skarżą się mieszkańcy.

W styczniu WSA w Krakowie uznał, że uchwała jest nieważna i wstrzymał jej wykonanie. Zdaniem sądu, uchwała nie została odpowiednio, rzetelnie uzasadniona, a Rada Miasta Krakowa nie umotywowała należycie pozytywnego wpływu ograniczenia na porządek publiczny i bezpieczeństwo w Dzielnicy I. Dodatkowo w ocenie sądu zakaz wprowadzony tylko w jednej dzielnicy narusza zasadę równości wobec innych dzielnic miasta.

Na terenie Dzielnicy I w Krakowie działają 62 całodobowe sklepy, w których można kupić alkohol.

Nocny zakaz sprzedaży alkoholu wprowadza coraz więcej miast. Ograniczenie w nocnej sprzedaży alkoholu obowiązuje m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Piotrkowie Trybunalskim, Mielnie, Tychach, Bytomiu, Nowym Sączu, Tarnowie.

 

  Komentarze


  • Wolnoprawny
   24 lutego, 07:22

   Wszedzie wplywa na bezpieczenstwo tak samo. Albo zakaz w calym Kraku albo w ogole. Pewnie pisiory maja swoje sklepy na zadupiu, tam skad pochodza.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama