Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kraje UE bronią Tuska na stanowisku, polski rząd pozostaje nieugięty

Kraje UE bronią Tuska na stanowisku, polski rząd pozostaje nieugięty
Donald Tusk może być zastąpiony przez premiera Irlandii Enda Kenny (po lewej). (Fot. Getty Images)
Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski przekazał podczas pobytu w Brukseli, że Tusk 'nie powinien być brany pod uwagę' dodając, że 'oficjalnym kandydatem polskiego rządu jest Jacek Saryusz-Wolski', o czym poinformował pozostałych szefów dyplomacji państw UE. Ci z kolei zdają się jednak przeczyć tej informacji.
Reklama
Reklama

"Podkreśliłem, że jest to jedyny polski oficjalny przedstawiciel (kandydujący) na to stanowisko. Ministrowie przyjęli to do wiadomości" - oznajmił Waszczykowski dziennikarzom.

Decyzję ws. szefa RE mają podjąć przywódcy państw unijnych, którzy spotykają się w czwartek i piątek w Brukseli. Zdaniem ministra, może to nastąpić w czwartek, ale też w późniejszym terminie.

Jak ocenił Waszczykowski, Donald Tusk jedynie "wyraził ochotę" pozostania na stanowisku na drugą kadencję. "Natomiast musi go ktoś przedstawić, do tego musi go ktoś poprzeć" - dodał minister.

Poinformował też, że już kilka dni temu rozmawiał o kandydaturze Jacka Saryusz-Wolskiego na szefa RE z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Borisem Johnsonem w trakcie ich wspólnej wizyty na Ukrainie.

"Dla strony brytyjskiej ważne jest, jaki polityk sprawujący funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej byłby lepszy w kontekście Brexitu. Ja oczywiście zachwalałem, iż na pewno Jacek Saryusz-Wolski będzie lepszy, ponieważ będzie brał pod uwagę zarówno kwestie europejskie, jak i brytyjskie. Będzie bardziej bezstronny, neutralny i będzie dbał o wszystkie interesy zainteresowanych państw" - relacjonował Waszczykowski.

"Mamy już teraz bardzo dobrego przewodniczącego Rady Europejskiej" - skwitował krótko holenderski minister spraw zagranicznych Bert Koenders, sygnalizując poparcie rządu w Hadze dla przedłużenia kadencji Donalda Tuska na tym stanowisku. Zapytany o Saryusz-Wolskiego, dodał: "Nigdy o nim nie słyszałem".

Sceptycznie o propozycji polskiego rządu wypowiadał się w poniedziałek w Brukseli także czeski minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek. Jego zdaniem wystawienie innego kandydata może doprowadzić do utraty tego stanowiska przez region Europy Środkowej i Wschodniej. "Jestem przekonany, że Donald Tusk jest przewodniczącym Rady Europejskiej, który rozumie potrzeby i interesy Europy Środkowej i Wschodniej. Naprawdę nie chciałbym ryzykować, że stracimy takiego przedstawiciela" - przekazał Zaoralek dziennikarzom.

"Nie ma żadnych szans na objęcie tego stanowiska" - ocenił krótko z kolei szef Europejskiej Partii Ludowej Joseph Daul, zapytany o możliwość wyboru Sarysz-Wolskiego na szefa RE.

W podobnym tonie wypowiedział się były polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. "Saryusz-Wolski prędzej zostanie wybrany na zwycięzcę Eurowizji" - przekazał.

Włoski dziennik Corriere della Sera zauważył w dzisiejszym wydaniu, że liderzy europejscy doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że "PiS znęca się nad Tuskiem". "Unia jadu, gdzie Polska głosuje przeciwko swojemu Tuskowi" - informuje na okładce.

Według europejskich mediów, jeśli nie dojdzie do przedłużenia kadencji Tuska, może zastąpić go premier Irlandii Enda Kenny, który niespodziewanie zyskał coraz większe poparcie wśród polityków. 

Według polskiego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, brak wyboru Saryusz-Wolskiego na szefa RE może być winą Donalda Tuska, ponieważ nie poparł on tej kandydatury.

Jak zauważył niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth, Tusk cieszy się zaufaniem polityków wszystkich krajów, a jedynymi osobami, które mają jakieś obiekcje są przedstawiciele Polski i Węgier.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama