Kowalczyk się rozpędza. Dzisiaj była czwarta

W klasyfikacji generalnej PŚ Kowalczyk z 86 punktami jest czwarta (Fot. Getty Images)
Justyna Kowalczyk zajęła czwarte miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną w zawodach narciarskiego Pucharu Świata w fińskim Kuusamo. Wygrała Norweżka Therese Johaug, przed rodaczką Marit Bjoergen i Szwedką Charlottą Kallą.

Podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego była wolniejsza od zwyciężczyni o 1.03,4. Johaug nie dała rywalkom żadnych szans. Bjoergen wyprzedziła o 42,2 s, a Kalla straciła do niej 44,1 s.

26-letnia Johaug Kryształową Kulę wywalczyła w poprzednim sezonie. Drobna Norweżka nie jest specjalistką od sprintów. Wczorajszą inaugurację zakończyła na ćwierćfinale i została sklasyfikowana na 21. miejscu. W dzisiejszych, indywidualnych zmaganiach mocne tempo narzuciła od samego początku. Na wszystkich międzyczasach miała najlepszy rezultat.

Kowalczyk w tej konkurencji odniosła wcześniej 10 pucharowych zwycięstw. Jest w niej także mistrzynią olimpijską z Soczi.

Długo wydawało się, że miejsce na podium jest w jej zasięgu. Jeszcze na półmetku była minimalnie szybsza od Bjoergen i Kalli. Narciarka z Kasiny Wielkiej jednak wyraźnie osłabła w drugiej części dystansu.

W zawodach uczestniczyły jeszcze trzy reprezentantki Polski. Ewelina Marcisz była 36. - 2.39,8 straty, Kornelia Kubińska 37. - 2.40,2, a Sylwia Jaśkowiec 46. - 3.00,1.

W klasyfikacji generalnej PŚ Kowalczyk z 86 punktami jest czwarta. Do prowadzącej Bjoergen traci 94.

Kolejne zawody w piątek. Sprintem techniką dowolną w Lillehammer rozpocznie się trzyetapowy minicykl. Za zwycięstwo w poszczególnych zawodach będzie przyznawane 50 punktów do klasyfikacji Pucharu Świata, a triumf w całych zawodach dodatkowo jest nagradzany 200 pkt.