Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Koszt organizacji igrzysk w Rio wzrósł do 13,2 mld dolarów

Koszt organizacji igrzysk w Rio wzrósł do 13,2 mld dolarów
Igrzyska w Rio trwały od 5 do 21 sierpnia 2016 roku. (Fot. Getty Images)
Koszt organizacji ubiegłorocznych igrzysk w Rio de Janeiro wzrósł do 13,2 mld dolarów (43,4 mld reali brazylijskich) - poinformowała państwowa agencja zajmująca się dziedzictwem olimpijskim (AGLO). Pierwotnie zakładana suma na ten cel wynosiła 28,8 mld reali.
Reklama

Kwota przeznaczona na organizację igrzysk w Brazylii była o ok. 9 mld dolarów mniejsza niż ta, którą wydano na przygotowanie olimpijskich zmagań w Londynie w 2012 roku. Wciąż jednak ponad dwukrotnie przekracza średnią sumę (5,2 mld USD) przekazywaną na letnie igrzyska według badań przedstawicieli Uniwersytetu Oksfordzkiego i uczelni Said Buisness School z 2015 roku.

W raporcie AGLO zaznaczono, że ok. 7,3 mld reali z budżetu igrzysk zostało wydanych na obiekty sportowe. Portal "The Globo" informował z kolei, że na infrastrukturę przeznaczono 26,7 mld, a kolejne 9,2 mld pochłonęły koszty operacyjne.

Władze Rio de Janeiro były krytykowane za brak rozsądnego planu dotyczącego zagospodarowania infrastruktury przygotowanej z myślą o igrzyskach.

"Zarządzanie spuścizną po tym wydarzeniu sportowym nie jest łatwe. Londynowi zajęło to dwa lata, a nadal wkładają w nią publiczne pieniądze. Nawet więc jeśli nie sprostaliśmy wszystkim oczekiwaniom, to ulgę przynosi fakt, że nie jako pierwsi mamy z tym problem" - zaznaczył szef AGLO Paulo Marcio Dias Mello.

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama