Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Kosmiczny pogrzeb? W Wielkiej Brytanii to już możliwe

Kosmiczny pogrzeb? W Wielkiej Brytanii to już możliwe
Brytyjska firma oferuje wysyłanie prochów zmarłych w kosmos. (Fot. Thinkstock)
Po raz pierwszy w historii prochy zmarłych Brytyjczyków będą mogły być rozrzucone w kosmosie. Firma z Anglii Ascention Flights wychodzi z usługami poza Ziemię i od przyszłego miesiąca będzie wysyłać w kosmos prochy za jedyne 795 funtów.
Reklama

Kosmiczny pogrzeb zgodnie z definicją jest formą pogrzebu, podczas którego niewielka próbka prochów pozostałych po kremacji zmarłego jest umieszczana w kapsule o rozmiarach szminki do ust i umieszczana w przestrzeni kosmicznej przy pomocy rakiety.

Pozaziemskie usługi pogrzebowe w Wielkiej Brytanii będą wyglądały podobnie. Pojemnik z prochami przymocowany będzie do balonu meteorologicznego i wysłany na wysokość ponad 30 kilometrów do stratosfery, która znajduje się na wysokości od 12 do 50 km od powierzchni naszej planety. Tam pojemnik zostanie opróżniony i powróci na Ziemię.

Pomysłodawcy usługi, dwaj doktoranci z uniwersytetu w Sheffield zapewniają, że prochy po kremacji będą w stanie opuścić pole grawitacyjne Ziemi i poszybować głębiej ze stratosfery w przestrzeń kosmiczną.

Firma Ascention Flights pochwaliła się właśnie, że próby ze zwykłym prochem wypadły pomyślnie.

W ramach kosmicznej ceremonii pogrzebowej, która trwać będzie około 2 i pół godziny, brytyjski zakład oferuje również nagranie wideo z tego nietypowego pożegnania i wysłania prochów w kosmos.

Usługa dostępna będzie w hrabstwie South Yorkshire w Anglii. Właściciele kosmicznego zakładu pogrzebowego zapewniają, że za odpowiednią dopłatą są w stanie wysłać w kosmos prochy zmarłych z każdego zakątka Wielkiej Brytanii.

Oferta dotyczy również kosmicznego pochówku zwierząt.

Na działalność Ascention Flights zgodę wyraziła Agencja Nadzoru Lotnictwa Cywilnego, która będzie ostrzegać pilotów lecących w pobliżu wystrzelonych w kosmos prochów.

Podobne usługi świadczą już Amerykanie. W 2012 roku na przykład wysłano w kosmos prochy Gordona Coopera - astronauty NASA, który uczestniczył podczas lotów Mercury-Atlas 9 i Gemini 5. W tym samym czasie na orbitę "wywieziono" prochy aktora Jamesa Doohana, odtwórcy roli Scotty'ego z filmowej serii "Star Trek".

 

  Komentarze


  • Ana
   9 października 2017, 15:08

   Gordon Coopera, astronatute NASA.....co? Zdanie oderwane , nie wiadomo jaki jest jego sens

  • Hej
   9 października 2017, 16:04

   Czego to ludzie nie wymyślą

  • Eko
   10 października 2017, 11:32

   Ciekawy pomysl

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.09.2018
  GBP 4.837 złEUR 4.303 złUSD 3.682 złCHF 3.833 zł

  Sport


  Reklama