Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Korupcja w Polsce ma się dobrze

Korupcja w Polsce ma się dobrze
Fot. Getty Images
Zdecydowana większość Polaków uważa, że korupcja jest w Polsce nadal dużym problemem. Wśród nagannych zachowań osób piastujących stanowiska państwowe wymieniają najczęściej nepotyzm i kumoterstwo.
Reklama
Reklama
Przeprowadzony w listopadzie ub.r. sondaż CBOS wykazał, że 87 proc. ankietowanych twierdzi, że kraj nie radzi sobie z korupcją, z tego 39 proc. sądzi, iż jest to bardzo poważne zjawisko.

Równocześnie aż 85 proc. respondentów uważa, że wśród wysokich urzędników państwowych i polityków często dochodzi do obsadzania krewnych i kolegów na stanowiskach w urzędach, spółkach, bankach itp. Z kolei zdaniem 77 proc. rozpowszechnioną praktyką w tych kręgach jest załatwianie członkom rodziny i znajomym kontraktów oraz zamówień rządowych.

83 proc. Polaków sądzi też, że zdecydowana większość polityków podejmuje i prowadzi działalność publiczną przede wszystkim dla pieniędzy. Tylko co dziesiąty sądzi, że jest to częściej wyjątek niż reguła.

Prawie dwie trzecie ankietowanych jest zdania, że standardy życia publicznego w dużym stopniu pogarsza korumpowanie kolegów partyjnych, np. za pomocą obietnic załatwienia atrakcyjnej posady, w zamian za oddanie głosu na odpowiedniego kandydata w wewnątrzpartyjnych wyborach.

71 proc. ankietowanych uważa, że przekupstwo jest częstym procederem wśród wysokich urzędników państwowych i polityków. Tyle samo osób za rozpowszechnione w tych grupach uważa defraudowanie środków publicznych, polegające na ich wykorzystywaniu na rzecz swojej partii. Z kolei 69 proc. ankietowanych wskazuje na nieuczciwy lobbing, czyli uleganie naciskom biznesu, grup zawodowych lub społecznych przy załatwianiu kontraktów i zamówień rządowych w zamian za własne korzyści.

Z badań CBOS wynika również, że percepcja nasilenia zjawiska korupcji w Polsce jest stosunkowo mało zróżnicowana społecznie. To, że korupcja jest w naszym kraju dużym problemem, dominuje we wszystkich analizowanych grupach. Nieco częściej na jej niewielkie znaczenie wskazują najlepiej zarabiający niż ci z niższymi dochodami.

Z Indeksu Percepcji Korupcji, sporządzanego przez Transparency International, wynika, że w 2013 roku na 175 państw objętych monitoringiem Polska zajęła 38. miejsce pod względem oceny przejrzystości i uczciwości życia publicznego. W porównaniu z rokiem 2012 pozycja naszego kraju poprawiła się o trzy miejsca.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama