Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Korea Północna chce produkować bombę biologiczną

Korea Północna chce produkować bombę biologiczną
Kim Dzong Un kontynuuje dozbrajanie kraju. (Fot. Getty Images)
Korea Północna nabywa technologię i szuka know-how, które mają jej umożliwić szybką i masową produkcję broni bakteriologicznej - alarmuje dziś 'Washington Post'. To kolejne wielkie zagrożenie dla świata ze strony Pjongjangu - podkreśla.
Reklama

"Dotychczas (północnokoreański reżim) nie zdołał przekształcić bakterii w broń, jednak zaniepokojenie władz USA budzą oznaki, że służąca temu celowi technologia, zakazana przez sankcje, została zidentyfikowana na terytorium (Korei Płn.), i to w czasie, gdy Pjongjang zdradza zainteresowanie inżynierią genetyczną i innymi dyscyplinami biotechnologii" - donosi amerykański dziennik.

Broń biologiczna stwarza komplikacje z wojskowego punktu widzenia - podkreśla "WP". "Łatwiej ją ukryć niż pociski zdolne przenosić ładunki atomowe czy siły konwencjonalne. Atak wyprzedzający może doprowadzić do niechcianego rozprzestrzenienia bakterii. Z bronią biologiczną trudno jest się obchodzić, trudno ją też magazynować przez długi czas. Bakterie uwolnione do powietrza w ramach ataku mogą zmienić kierunek wraz ze zmiennym wiatrem i warunkami pogodowymi, stanowiąc zagrożenie dla żołnierzy i ludności cywilnej, bez rozróżnienia między swoim i wrogiem" - wyjaśnia.

Amerykański dziennik przypomina, że Korei Płn. w 1957 roku przystąpiła do międzynarodowego traktatu zakazującego stosowania broni biologicznej, ale zaznacza, że mechanizmy weryfikacyjne tego porozumienia zawsze były słabe. "WP" stwierdza też, że Pjongjang "udowodnił już, że potrafi omijać sankcje i rozbudowywać fabryki wojskowe, jeśli zechce".

Jeśli Korea Płn. rzeczywiście tworzy podstawy programu zbrojeń biologicznych, to powinien to być kolejny znak narastającego zagrożenia, jakie stanowi - ocenia gazeta.

"Wojna prewencyjna może spowodować miliony ofiar, ale złowrogich zamiarów (północnokoreańskiego przywódcy) Kim Dzong Una nie można tolerować w nieskończoność. Za pomocą sankcji, dyplomatycznych nacisków i innych środków należy położyć kres jego despotycznym i nieobliczalnym rządom" - konkluduje "Washington Post". 

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama