Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kontrowersyjna wizyta Orbana na Downing Street. Johnson podjął temat łamania praw człowieka

Kontrowersyjna wizyta Orbana na Downing Street. Johnson podjął temat łamania praw człowieka
Orban coraz bardziej ogranicza wolność mediów w swoim kraju i nie kryje wrogości wobec środowisk LGBT. Johnson wyraził w związku z tym swoje zaniepokojenie. (Fot. Getty Images)
Podczas wczorajszego spotkania z szefem rządu węgierskiego Viktorem Orbanem brytyjski premier zauważył, że ma znaczące obawy dotyczące praw człowieka na Węgrzech, w tym równości płci, praw mniejszości seksualnych i wolności mediów - przekazało wczoraj biuro brytyjskiego premiera. Orban podtrzymał natomiast swoją opinię na temat 'islamskiej inwazji' w Europie.
Reklama
Reklama

Przypominając, że Węgry wkrótce obejmą przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, Boris Johnson wyraził nadzieję, że w przyszłości Wielka Brytania będzie ściślej współpracować z tą grupą.

"Przywódcy omówili znaczenie dwustronnej współpracy Wielkiej Brytanii i Węgier w celu zwiększenia bezpieczeństwa i dobrobytu w naszych krajach oraz sprostania globalnym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatyczne. W lipcu Węgry obejmą przewodnictwo w tworzonej przez kraje Europy Środkowej Grupie Wyszehradzkiej, a premier wyraził nadzieję, że w przyszłości Wielka Brytania będzie ściślej współpracować z tą grupą" - napisano w komunikacie brytyjskiego rządu po spotkaniu z premierem Węgier.

"Premier podniósł swoje znaczące obawy dotyczące praw człowieka na Węgrzech, w tym równości płci, praw LGBT i wolności mediów. Przywódcy omówili również szereg kwestii dotyczących polityki zagranicznej, w tym Rosji, Białorusi i Chin. Premier zachęcał Węgry do wykorzystania swoich wpływów w celu promowania demokracji i stabilności" - głosi komunikat.

Przyjęcie węgierskiego premiera na Downing Street wzbudziło spore kontrowersje w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza, że jest on zaledwie drugim zagranicznym przywódcą, z którym Johnson spotkał się osobiście w Londynie od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. Krytycy Johnsona przypominali przeszłe wypowiedzi Orbana, który mówił o "muzułmańskich najeźdźcach", a imigrantów porównywał do "trucizny". Z drugiej strony Orban jako jedyny unijny przywódca otwarcie chwalił Johnsona za skuteczne doprowadzenie do Brexitu.

W przededniu wizyty biuro Johnsona skrytykowało słowa Orbana o imigrantach jako "budzące podziały i niewłaściwe", ale broniło wizyty jako "kluczowej" dla bezpieczeństwa i dobrobytu Wielkiej Brytanii. Zapowiedziano też, że Johnson "nie będzie unikał" poruszania kwestii praw człowieka.

Z kolei wczoraj rano w rozmowie ze stacją Sky News minister biznesu Kwasi Kwarteng stwierdził, że spotkanie jest "całkowicie rozsądne". Jak wyjaśnił, przywódcy "muszą rozmawiać z różnymi ludźmi, z różnymi przywódcami na całym świecie, których wartości niekoniecznie podzielamy".

"Myślę, że poglądy Viktora Orbana na temat migrantów to rzeczy, których w żaden sposób bym nie poparł. To powiedziawszy, uważam, że musimy angażować się w UE, jest on przywódcą UE" - mówił. "I w tym postbrexitowym świecie jest absolutnie słuszne, abyśmy budowali dwustronne relacje z (różnymi) krajami" - dodał.

Czytaj więcej:

Orban: Brexit świadectwem wielkości Wielkiej Brytanii, ale Węgry zostaną w UE

Węgry: Szybka kolej Warszawa-Budapeszt może dotrzeć również do Wiednia

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama