Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Koniec swobodnego przepływu osób w UK umożliwi eksploatację pracowników"

Pracownicy po Brexicie mogą być bardziej narażeni na wyzysk... (Fot. Getty Images)
Za niskie płace, zbyt długie godziny pracy, brak możliwości awansu - między innymi takie zagrożenia mogą płynąć na brytyjskim rynku pracy po wyjściu UK z Unii Europejskiej. Eksperci biją na alarm, że zastopowanie swobodnego przepływu ludzi może zdemoralizować rynek pracy nad Tamizą.
Reklama

Theresa May już w manifeście wyborczym swej Partii Konserwatywnej obiecywała, że zakończy swobodny przepływ osób z UE. Brytyjskiej premier wtórowała również szefowa MSW - Amber Rudd, która podkreślała, że kiedy Wielka Brytania opuści Unię, "będziemy kończyć swobodny przepływ osób jaki znamy”.

Mówi się więc o wizach, pozwoleniach, specjalnych statusach, co - jak twierdzą eksperci - pogorszy jedynie dolę pracowników spoza UK w tym kraju.

Uczulają na to związki zawodowe i posłowie Partii Pracy w specjalnym raporcie dotyczącym warunków pracy na brytyjskim rynku po rozwodzie Londynu z Brukselą. "Warunki pracy się pogorszą, a zatrudnieni staną się bardziej bezbronni oraz wystawieni na wyzysk” - cytuje fragment dokumentu dziennik „The Independent”.

Autorzy raportu zapewniają, że Wielka Brytania nie musi rezygnować z prawa do swobodnego przepływu osób. Ich zdaniem, wystarczy zwiększenie obecnie istniejących kontroli dotyczących pracowników.

"Koniec swobodnego przepływu osób może doprowadzić także do deficytu pracowników, co przełoży się na kondycję całej brytyjskiej gospodarki” - przestrzegają autorzy dokumentu.

Swobodny przepływ osób jest jedną z podstawowych swobód zagwarantowanych w traktatach ustanawiających Wspólnotę. Obejmuje prawo obywatela jednego państwa członkowskiego do osiedlania się lub pracy w innym państwie członkowskim UE.

 

  Komentarze


  • THC
   21 września 2017, 18:01

   Bardzo dobra wiadomosc.

  • Przemko
   21 września 2017, 19:18

   ludzie są naprawdę coraz głupsi, a ten zjazd po równi pochyłej następuje z prędkością światła! JEŚLI PRACODAWCA NIE BĘDZIE MÓGŁ WYBIERAĆ I PRZEBIERAĆ WŚRÓD POTENCJALNYCH PRACOBIORCÓW (bo napływ nowych ustanie) TO BĘDZIE TYCH PRZYJĘTYCH SZANOWAŁ CZY EKSPLOATOWAŁ?? żeby po pół roku poszli gdzieś indziej, a on szukał od nowa (z coraz mniejszym polem manewru) , tracił pieniądze na ich szkolenie i wdrażanie... to BĘDZIE ICH SZANOWAŁ CZY EKSPLOATOWAŁ?? (żeby....)
   ustanie napływu siły roboczej z kontynentu to dla JUŻ PRACUJĄCYCH REWELACYJNA WIADOMOŚĆ! to chyba nawet absolwent gimnazjum rozumie!

  • Trader
   21 września 2017, 20:13

   Naiwnością wielu na tym forum jest pobożne życzenie wzrostu zarobków przy mniejszej podaży pracowników!!!
   Wszędzie-ale nie w UK !!! Kapitaliści już tak zasmakowali w ciągłych zyskach taniej siły roboczej,że przeniosą swoje firmy w najdalsze zakątki świata,aby tylko zysk nie zmalał...Kolega mieszka w Niemczech i jego firma miała swoje 3 oddziały w Polsce i w Czechach.Od przyszłego roku likwiduje je i przenosi do Albanii i do Macedonii. Tamtejsze władze proponują takie warunki,że żaden unijny kraj takich nie zaoferuje.Zwolnienia podatkowe,grunty pod inwestycje za darmo a poza tym masa ludzi !!!

  • Willys
   21 września 2017, 20:27

   Do Przemko.Jedyny normalny komentarz pod tym artykułem.To prawda,że pracodawcy będą mieli mniejsze pole manewru w przebieraniu pracowników.Prosty przykład to pewien restaurator z Notting Hill.Koleś,który trzepie konkretną kasę do tej pory przebierał w kandydatach do pracy a teraz narzeka,że ma mały wybór,bo chętnych brak.A czemu?Bo nowi nie przyjeżdżają a starsi stażem odchodzą do normalnej pracy lub byli zwalniani,bo dużo wiedzieli.Facet oczywiście będzie miał pracowników,ale musi być mniej wybredny i lepiej płacić.Dziś czytałem w City am ,że biznes naciska,by nie świrować z twardym Brexitem.

  • Hans
   21 września 2017, 22:32

   "Za niskie płace, zbyt długie godziny pracy, brak możliwości awansu" chyba odwrotnie :D

  • Do przemko
   22 września 2017, 08:13

   Jesli bedziesz mial pozwolenie na prace i wize uzalezniona od posiadania pracy, to jak ją stracisz to wylot! Tak to ma wygladac. Dla tego bedziesz sie trzymal roboty a nie przebieral w ofertach. Praca bedzie dla brytoli a ty wracaj chyba ze w polu bedziesz robil

  • K traczynski
   22 września 2017, 11:41

   Nie rozumiem tylko ciągłego wzrostu nieruchomości w Londynie pytanie kiedy ta bańka pęknie ,bo już mało kogo stać na kupno swojego M w Londynie.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.07.2018
  GBP 4.838 złEUR 4.327 złUSD 3.717 złCHF 3.720 zł

  Sport


  Reklama