Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Konferencja ku czci najdłużej żyjącego Prezydenta RP

Konferencja ku czci najdłużej żyjącego Prezydenta RP
Edward Raczyński był zarówno najstarszym (złożył urząd w wieku 95 lat), jak i najdłużej żyjącym prezydentem RP (zmarł w wieku 101 lat i 7 miesięcy). (Fot. Getty Images)
Wczoraj w Ambasadzie RP w Londynie odbyła się konferencja pt. 'Edward Bernard Raczyński (1891-1993): dyplomata, polityk, pisarz i mąż stanu', organizowana przez Ambasadę i Instytut Pamięci Narodowej w hołdzie Prezydentowi RP na Uchodźstwie Edwardowi Raczyńskiemu w 25. rocznicę jego śmierci.
Reklama
Reklama

Wśród prelegentów na konferencji znaleźli się Xavier Rey, dyplomata oraz zastępca prezesa zarządu Fundacji im. Raczyńskich, a jednocześnie wnuk Raczyńskiego, prof. Rafał Habielski z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marek Kornat z Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Krzysztof Kania z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Przedstawili oni życiorys prezydenta oraz poruszyli tematy jego sylwetki psychologiczno-politycznej, zasług dyplomatycznych oraz działalności na rzecz polskiej emigracji niepodległościowej.

Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki podczas powitania gości konferencji. (Fot. Getty Images)

Otwierając wydarzenie, Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki podkreślił znaczenie postaci prezydenta Raczyńskiego. "Ciężko wyobrazić sobie postać, która lepiej by ilustrowała to, co tak bardzo mocno łączy wiele pokoleń Polaków – od I Rzeczpospolitej przez II Rzeczpospolitą aż po obronę i odbudowywanie Polski"– zauważył.

Wśród gości na konferencji były m.in. córki prezydenta Raczyńskiego, Wirydianna Rey i Katarzyna Raczyńska, oraz Jolanta Sabbatówna, córka przedostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Kazimierza Sabbata.

Urodzony w Zakopanem w 1891 roku, Edward Raczyński był drugim dzieckiem Edwarda Aleksandra i Róży Raczyńskich. Uczęszczał do Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, a następnie studiował na uniwersytetach w Lipsku, Krakowie i Londynie. Był długoletnim dyplomatą pracującym dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej (1919-1945).

Podczas swojej służby dla kraju pełnił obowiązki Stałego Delegata Rzeczypospolitej Polskiej przy Lidze Narodów w Genewie (1932-1934) oraz Ambasadora przy Dworze św. Jakuba (1934-1945).

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem londyńskiej Polonii. (Fot. Getty Images)

Do jego najwybitniejszych osiągnięć zalicza się m.in.: przygotowanie procedury odstąpienia od małego traktatu wersalskiego (1934), podpisanie polsko-brytyjskiej umowy o wzajemnej pomocy (1939) oraz wystosowanie noty do rządów Narodów Zjednoczonych dotyczącej zbrodni niemieckich na ludności żydowskiej w okupowanej przez Niemców Polsce (1942).

Po tym, jak Wielka Brytania wycofała swoje uznanie dla rządu polskiego, Edward Raczyński pozostał w Londynie i aktywnie działał w życiu politycznym polskich emigrantów m.in. jako członek Rady Trzech (1954-1972), a później jako Prezydent Rzeczpospolitej na Uchodźstwie (1979-1986). Zmarł w Londynie w 1993 roku.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Centralnego Projektu Badawczego Biura Badań Historycznych IPN "Polska emigracja niepodległościowa 1945-1990."

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama