Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Komorowski politykiem roku w Polsce, Merkel na świecie

Komorowski politykiem roku w Polsce, Merkel na świecie
Prezydent Bronisław Komorowski i Angela Merkel podczas wizyty niemieckiej kanclerz w Gdańsku w 2011 roku (fot. Getty Images)
Tytuł polityka roku 2013 w Polsce, tak jak przed rokiem, Polacy przyznali prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu (17 proc. wskazań) - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Za polityka roku na świecie 16 proc. badanych uznało, podobnie jak w 2012 r., kanclerz Niemiec Angelę Merkel.
Reklama
Reklama
Prawie dwie trzecie ankietowanych (63 proc.) nie umiało wskazać żadnego polityka, który by zasłużył na tytuł polityka roku w Polsce. Większą grupę wśród nich stanowili ci, którzy uznali, że żaden ze znanych im przedstawicieli sceny politycznej nie zasługuje na taki tytuł (35 proc.), mniej badanych (28 proc.) nie potrafiło wskazać takiej osoby, ponieważ - jak mówili - nie interesują się polityką, nie znają polityków lub po prostu trudno im odpowiedzieć na to pytanie.

17 proc. respondentów tytuł polityka roku 2013 przyznało prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. Drugie miejsce, z bardzo dużą jednak stratą do prezydenta, uzyskał prezes PiS Jarosław Kaczyński, za kandydaturą którego opowiedziało się 5 proc. ankietowanych. Trzecie miejsce zajęli ex aequo: premier Donald Tusk, Radosław Sikorski oraz Jarosław Gowin (po 2 proc. wskazań).

W rankingu na najlepszego polityka 2013 roku dalsze miejsce zajęli: nowa wicepremier i minister połączonych resortów infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska, lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, Zbigniew Ziobro, Antoni Macierewicz oraz Janusz Korwin-Mikke (typowało ich po 1 proc. badanych).

Komorowski tytułem polityka roku uhonorowany został przez respondentów CBOS już po raz trzeci. W roku 2011 pierwsze miejsce prezydent dzielił z Tuskiem (po 11 proc wskazań). W 2012 badani typowali go do miana polityka roku już wyraźnie częściej niż innych polityków, jednak wynik, jaki wówczas uzyskał, był identyczny z uzyskanym rok wcześniej (11 proc.).

Tuskowi tytuł człowieka roku badani przez CBOS przyznawali w latach: 2010, 2009, 2008 i 2007. W 2006 roku dostał go Zbigniew Ziobro, wcześniej przez wiele lat - Aleksander Kwaśniewski, prezydent w latach 1996-2005.

CBOS wskazuje ponadto w najnowszym badaniu, że od kilku lat do ścisłej czołówki rankingu (drugie lub trzecie miejsce) zalicza się Jarosław Kaczyński. Notowania prezesa PiS w podsumowującym rok plebiscycie, poczynając od 2010 roku, pozostają stabilne - do miana polityka roku niezmiennie typuje go co dwudziesty badany (5 proc.).

Jeśli chodzi o tytuł polityka roku 2013 na arenie międzynarodowej, to Polacy (16 proc.) przyznali go (podobnie jak w poprzednich kilku latach) Angeli Merkel. Drugie miejsce zajął prezydent USA Barack Obama (8 proc.).
Na trzeciej pozycji znalazł się nieżyjący już laureat Pokojowej Nagrody Nobla, były prezydent RPA Nelson Mandela oraz papież Franciszek. W dalszej kolejności wśród kandydatów na "polityka roku 2013" znaleźli się prezydent Rosji Władimir Putin oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jos, Manuel Barroso (po 1 proc.).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich w dniach 5-12 grudnia 2013 roku na liczącej 910 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama