Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Komisja Europejska wszczyna postępowanie wobec Polski ws. LGBT

Komisja Europejska wszczyna postępowanie wobec Polski ws. LGBT
Komisja Europejska podjęła kroki prawne wobec Polski i Węgier. (Fot. Getty Images)
Po miesiącach licznych oskarżeń o bezczynność, Komisja Europejska podjęła decyzję o wszczęciu postępowania wobec Polski i Węgier za dyskryminację osób o odmiennej orientacji seksualnej. W przypadku Polski zarzucono jej uchybianie się od zobowiązań związanych z równością i ochroną praw podstawowych, które obowiązują we wszystkich krajach UE.
Reklama
Reklama

"Komisja wszczyna postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce związane z równością i ochroną praw podstawowych" - poinformowała Komisja Europejska. 

Kroki prawne zostały wszczęte również wobec Węgier. W tym przypadku jako powód podano "naruszenie praw podstawowych osób LGBTIQ".

"W przypadku Polski Komisja uważa, że władze polskie nie ustosunkowały się w pełni i w odpowiedni sposób do zapytania Komisji dotyczącego charakteru i wpływu uchwał dotyczących tzw. stref wolnych od ideologii LGBT przyjętych przez kilka polskich regionów i gmin" - oznajmiła Komisja Europejska.

Uzasadniając swoją decyzję, KE wyraziła niepokój, że uchwały te "mogą naruszać prawo UE dotyczące niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną".

Pełnomocnik polskiego rządu ds. równego traktowania Anna Schmidt przekazała, że Polska odpowiedziała na unijne zastrzeżenia w kwietniu 2021 r., a obecnie jest w stałym kontakcie z Komisją.

Komisja Europejska chce teraz przeprowadzić szczegółową analizę zgodności polskich uchwał, uznanych za homofobiczne, z prawem UE.

"Aby dokończyć swoją ocenę, Komisja potrzebuje adekwatnych i wyczerpujących informacji od władz polskich. Pomimo wyraźnego wezwania, jakie Komisja wystosowała w lutym, polskie władze nie dostarczyły do tej pory wymaganych informacji, wyraźnie unikając odpowiedzi na większość próśb ze strony Komisji. Polska utrudnia zatem Komisji wykonywanie uprawnień przyznanych jej na mocy Traktatów i narusza zasadę lojalnej współpracy wynikającą z Art. 4 ust. 3 TUE, która nakłada na państwa członkowskie obowiązek rzeczywistej współpracy z instytucjami Unii. W związku z tym Komisja podjęła decyzję o skierowaniu do Polski wezwania do usunięcia uchybienia w związku z brakiem współpracy" - poinformowała KE.

Pierwszy etap procedury naruszeniowej polega na przesłaniu do państwa członkowskiego wezwania do usunięcia uchybienia, w którym zwraca się o przekazanie dalszych informacji.

Polska ma dwa miesiące na ustosunkowanie się do zastrzeżeń przedstawionych przez Komisję.

Od 2019 roku kilkadziesiąt polskich samorządów przyjęło serię homofobicznych uchwał, które miały na celu przeciwstawić się równouprawnieniu osób o odmiennej orientacji seksualnej lub zwiększyć ich dyskryminację w społeczeństwie. W tym samym czasie w światowych mediach pojawił się termin "stref wolnych od LGBT" po tym, gdy naklejki z takim napisem zostały dołączone do jednej z polskich gazet.

Sytuację wykorzystało wielu polskich polityków, w tym sam prezydent kraju, który oświadczył wówczas, że osoby o odmiennej orientacji nie są ludźmi, lecz ideologią. W ostatnim czasie ataki na mniejszości seksualne ze strony rządzących nad Wisłą nasiliły się - m.in. z ust ministra edukacji można było usłyszeć, że "Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym".

Unia Europejska była od miesięcy krytykowana za bierność wobec władz Polski i Węgier oraz przypadków łamania praw człowieka w tych krajach.

Czytaj więcej:

Kampania "Protect Our Twins" w UK. Celem pomoc LGBT w Polsce

UK zorganizuje pierwszą globalną konferencję LGBT

Kontrowersyjna wizyta Orbana na Downing Street. Johnson podjął temat łamania praw człowieka

Do obiegu wszedł nowy banknot £50 z Alanem Turingiem

KE rozważa kroki prawne wobec Polski za "strefy wolne od LGBT"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama