Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kolejne kraje Europy wstrzymują podawanie brytyjskiej szczepionki

Kolejne kraje Europy wstrzymują podawanie brytyjskiej szczepionki
Koncern AstraZeneca wydał komunikat, w którym zapewnia, że bezpieczeństwo osób przyjmujących jego leki jest "najwyższym priorytetem". (Fot. Getty Images)
Rumunia również wstrzymała dzisiaj szczepienia preparatem AstraZeneca w związku z podejrzeniem, że może on powodować zakrzepy krwi. Podawanie brytyjskiego preparatu zawiesiły już: Islandia, Dania, Norwegia, Austria, Estonia, Litwa, Luksemburg i Łotwa.
Reklama
Reklama

Rumuńskie władze podjęły tę decyzję jako "skrajny środek ostrożności" - poinformowała krajowa agencja ds. zdrowia. Wyjaśniono przy tym, że Bukareszt do tej pory otrzymał 81 600 dawek szczepionki AstraZeneca, a wykorzystał 77 049.

Duńskie władze poinformowały wczoraj o wstrzymaniu szczepień przeciwko Covid-19 preparatem AstraZeneca po zgonie osoby, która przyjęła szczepionkę. Podejrzewa się, że specyfik może powodować zakrzepy krwi.

Co najmniej dziewieć krajów w Europie wstrzymało do tej pory szczepienia preparatem AstraZeneca, a brytyjski regulator rynku leków poinformował, że został on poddany "przeglądowi". W Wielkiej Brytanii podano już ponad 11 mln dawek tej szczepionki, ale na razie agencja ogłosiła, że liczba przypadków zakrzepów wśród osób zaszczepionych nie przekracza normy.

We Włoszech, po śmierci zaszczepionego tym preparatem 43-letniego żołnierza, Agencja Leków zabroniła podawania szczepionki z partii o numerze ABV2856 i zapowiedziała wnikliwe badania oraz analizę dokumentacji.

Europejska Agencja Leków (EMA) podała w środę wieczorem, że nie ma informacji o szczególnych problemach związanych z partią szczepionki o numerze ABV5300 zastosowaną w Austrii, gdzie po zaszczepieniu zmarła jedna osoba.

EMA przekazała, że do poniedziałku z 3 mln osób, które w Europie otrzymały ten preparat, wystąpienie zakrzepów zgłoszono u 22. "Obecnie nie ma wskazań, że szczepionka spowodowała te dolegliwości, które nie są uwzględnione w opisie efektów ubocznych związanych z tą szczepionką" - poinformowała agencja.

W Danii szczepienia preparatem AstraZeneca zostały wstrzymane na 14 dni. Po tym czasie zostanie dokonana nowa ocena sytuacji. Duńczycy otrzymali zastrzyki z partii szczepionek, której wykorzystanie wstrzymano w Austrii, Estonii, Luksemburgu, na Łotwie i Litwie - podaje "FT".

Według duńskich władz, osoby, które zostały zaszczepione wstrzymanym preparatem pierwszy raz, będą musiały poczekać na drugą dawkę. Wszystkie rezerwacje na przyjęcie pierwszej dawki zostały anulowane. Jak oszacowano, jeśli specyfik AstraZeneca zostanie wycofany na stałe, krajowy program szczepień przeciwko Covid-19 poważnie się opóźni.

Koncern AstraZeneca wydał komunikat, w którym zapewnia, że bezpieczeństwo osób przyjmujących jego leki jest "najwyższym priorytetem" i było ono w przypadku tego preparatu "wnikliwie badane w trzeciej fazie testów klinicznych, a pozyskane dane dowodzą, że szczepionka była ogólnie dobrze tolerowana".

Czytaj więcej:

Badania: Szczepionka AstraZeneca skuteczniejsza przy dłuższej przerwie między dawkami

Brytyjscy eksperci: Nowe szczepionki trzeba szybciej dopuścić do użycia

Anglia: Wśród 80-latków skuteczność szczepionki AstraZeneca przekracza 80 proc.

Polska wydłuża odstępy między dawkami szczepionek na Covid-19

Austria: Po śmierci kobiety wstrzymano podawanie brytyjskiej szczepionki

Badanie: Brytyjski wariant wirusa o 30-100 proc. bardziej śmiertelny

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama