Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Kobiety z menopauzą powinny być chronione w miejscu pracy"

"Kobiety z menopauzą powinny być chronione w miejscu pracy"
Okres menopauzy to ciężki czas dla każdej kobiety, powoduje nagłe i nieznane procesy zachodzące w organizmie. Czasem pewne objawy mogą prowadzić do komplikacji lub przykrych powikłań...(Fot. Getty Images)
Brytyjscy parlamentarzyści dążą do wprowadzenia jasnych zasad, mających chronić w miejscu pracy kobiety przechodzące menopauzę, co odbija się na osobistym i zawodowym życiu co czwartej mieszkanki UK.
Reklama
Reklama

Jak twierdzą posłowie, niektórzy chcą, aby przepisy wprowadzane były w życie poprzez reformy, a polityka dotycząca menopauzy powinna być tak samo powszechna jak programy macierzyńskie stosowane w przedsiębiorstwach i organizacjach.

Według dziennika "Guardian", kariera wielu kobiet została zrujnowana przez takie objawy jak lęk, dezorientacja i utrata pewności siebie. Niektóre panie spotkały się z postępowaniem dyscyplinarnym, a wiele z nich zmuszono do wzięcia urlopu. Inne sprzedały swoje domy, aby pozwolić sobie na pracę w niepełnym wymiarze godzin lub całkowicie jej zaprzestać.

"Nikt nie marzy o miejscu pracy, w którym ludzie nie są uprawnieni do pewnych rzeczy, ponieważ są w ciąży, i dokładnie tak samo jest w przypadku kobiet z menopauzą. Mocno wierzę, że powinny istnieć przepisy prawne gwarantujące, że w każdym miejscu pracy obowiązuje polityka menopauzy, podobnie jak polityka macierzyńska" - stwierdziła posłanka Partii Pracy Carolyn Harris.

"Menopauza jest naszym ostatnim tabu, ponieważ wciąż jest ukryta, dotyczy tylko kobiet - i tylko starszych kobiet. To wiek, seksizm, wszystko połączone w jedno" - podsumowuje Harris.

Klimakterium zazwyczaj następuje pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, statystycznie najczęściej w wielu 51 lat. (Fot. Getty Images)

Konserwatywna poseł Rachel Maclean, która jako pierwsza wypowiedziała się na ten temat w Izbie Gmin, prowadzi kampanię mającą na celu normalizację menopauzy jako problemu w miejscu pracy. Maclean chce, aby kobiety mogły mieć czas wolny lub możliwość zmiany warunków pracy, kiedy potrzebują odpocząć od objawów, które często wykraczają daleko poza stereotypowe uderzenia gorąca i nocne poty.

Około 80% kobiet doświadcza pewnych objawów menopauzy, spowodowanych ustaniem owulacji w wyniku spadku poziomu hormonów. Co czwarta ma poważne objawy, w tym lęk i depresję, które mogą prowadzić do zdiagnozowania problemów ze zdrowiem psychicznym i konieczności przyjmowania leków.

Amanda Griffiths, profesor psychologii zdrowia na Uniwersytecie w Nottingham, która przeprowadziła szeroko zakrojone badania nad wpływem menopauzy na kobiety pracujące, zaznaczyła, że ​​ma to dość "znaczący wpływ" na życie osobiste i zawodowe nawet co czwartej kobiety.

Podkreśliła, że ​​kobiety stanowią coraz większą część starzejącej się siły roboczej. "To duży problem, który nie dotyczy wyłącznie kobiet mających problemy z menopauzą. Chodzi o to, aby menedżerowie rozumieli, że to normalne, iż możemy mieć problemy zdrowotne" - wyjaśniła.

Dwa oddzielne badania wśród kobiet przechodzących menopauzę i okres okołomenopauzalny - czas poprzedzający ustanie owulacji - wykazały, że borykają się one z pracą i nie czują się wspierane przez menedżerów.

W jednym badaniu z udziałem ponad 1 100 kobiet, przeprowadzonym przez klinikę menopauzy Newson Health i opublikowanym w zeszłym miesiącu, 94% stwierdziło, że czuje, że ich praca ucierpiała w wyniku ich objawów, a 53% przyznało, że ich koledzy zauważyli pogorszenie wydajności.

Nieco ponad połowa brała wolne, a jedna na dziesięć straciła przez to ponad osiem tygodni pracy.

Oddzielna ankieta przeprowadzona przez związek pracowników sklepów Usdaw wykazała, że ​​jedna piąta kobiet brała przez menopauzę urlop i że ponad połowa obawia się rozmawiać o tym ze swoim przełożonym.

W ankiecie Newson Health ponad jedna trzecia zapytanych przyznała, że ​​ich pracodawca nie oferował żadnej grupy dyskusyjnej lub wsparcia, sesji uświadamiającej ani szkolenia na temat menopauzy, mimo że ponad 5 milionów pracujących kobiet jest w wieku od 45 do 60 lat.

"Kobiety cierpią po cichu z obawy przed przyznaniem, że to menopauza i przed wyśmianiem" - zauważa dr Rebecca Lewis z Newson Health.

"Najwyższy czas przestać traktować miesiączkę i menopauzę jako tematy tabu. Kobiety zbyt długo znosiły obraźliwe komentarze i godny ubolewania brak środków na to, co jest całkowicie naturalne" - uważa Sue Hackett, specjalistka ds. równości w związkach zawodowych GMB.

Dodała, że ​​polityka w miejscu pracy dotycząca nieobecności lub zarządzania wydajnością może niesprawiedliwie karać kobiety "z powodu kluczowych objawów, takich jak utrata pamięci lub brak koncentracji".

Jak się okazuje, istnieją jednak przykłady dobrych praktyk w miejscach pracy. W 2017 r. policja w Nottinghamshire wprowadziła politykę menopauzy i wydała odpowiednie wskazówki dla przełożonych, którzy mogą rozważyć prośby kobiet w sprawie dostosowania swojego munduru lub godzin pracy. Ponadto, zalecono umożliwienie kobietom dostępu do miejsc, w których mogą odpocząć lub z kimś porozmawiać, zanim wrócą do pracy.

Także rząd walijski wprowadził wytyczne dla swoich pracowników. Postanowiono, że "wszelkie uzasadnione korekty zostaną wzięte pod uwagę, gdy problem zdrowotny może mieć wpływ na zdolność danej osoby do pełnienia swojej roli - może to obejmować zmianę miejsca pracy lub warunków dla wygodniejszego życia zawodowego".

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama