Menu

Kilkudziesięciu zatrzymanych w Polsce i Wielkiej Brytanii za handel ludźmi

Kilkudziesięciu zatrzymanych w Polsce i Wielkiej Brytanii za handel ludźmi
Na trop grupy z Dolnego Śląska wpadła polska policja. (Fot. Getty Images)
Kilkadziesiąt osób podejrzanych o wykorzystywanie obywateli Polski do pracy przymusowej i żebractwa w Wielkiej Brytanii zostało zatrzymanych w efekcie śledztwa policjantów z zespołu ds. handlu ludźmi Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Reklama

Jak poinformował dziś zespół prasowy śląskiej policji, wpadli oni na trop kilku mieszkańców Dolnego Śląska, którzy zajmowali się takim procederem. Śląscy kryminalni nawiązali więc współpracę z brytyjską policją, a na wniosek polskiej i brytyjskiej prokuratury powstał Wspólny Zespół Dochodzeniowo-Śledczy. Dzięki międzynarodowej współpracy służb zatrzymano łącznie kilkadziesiąt osób, głównie obywateli Polski i Wielkiej Brytanii, w tym czworo mieszkańców Dolnego Śląska.

W sprawie wszczęto śledztwo pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Krakowie.

Na terenie Polski zatrzymano 4 osoby – mieszkańców Dolnego Śląska. To mężczyźni w wieku 42 i 20 lat oraz kobiety w wieku 72 i 41 lat. Podejrzani w Polsce werbowali chętnych do pracy w Wielkiej Brytanii, gdzie z kolei wykorzystywali pokrzywdzone osoby w pracy o charakterze przymusowym oraz w żebractwie, czerpiąc z tego zyski.

W śledztwie udokumentowano, że proceder prowadzili przez kilka miesięcy 2016 r. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na postawienie im prokuratorskich zarzutów handlu ludźmi. Decyzją sądu zatrzymani trafili na 3 miesiące do aresztu. Za handel ludźmi grozi im od 3 do 15 lat więzienia. Czynności w sprawie trwają, a śledczy planują kolejne zatrzymania.

Pozostałe osoby zostały zatrzymane w Wielkiej Brytanii. Zajmuje się nimi brytyjski wymiar sprawiedliwości. Przestępcy, oprócz zmuszania pokrzywdzonych do pracy przymusowej i żebractwa, wyłudzali świadczenia socjalne na terenie Wielkiej Brytanii.

Polacy w Wielkiej Brytanii znajdują się w grupie szczególnego ryzyka zagrożonej współczesnym niewolnictwem. W związku z tym Narodowa Agencja Kryminalna zainaugurowała specjalną kampanią dla imigrantów z Polski, której celem jest pokazanie ofiarom niewolnictwa, gdzie mogą zgłosić się po pomoc.

Czytaj więcej:

Polak niewolnikiem w UK. Ogolili mu głowę i płacili papierosami

Polski gang skazany za współczesne niewolnictwo

Londyn: Ponad 800 osób trafiło z niewoli na ulicę

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   16 stycznia, 14:57

   Przecierz ten caly kraj handlowal ludzmi od wiekow - dzielnice, councile, firmy, landlordzi - wszyscy to robia za ho jest taki rodzaj obywatelstwa brytyjskiego british subject - jestes obywatelem obiektem rzecza nie czlowiekiem. Mozemy cie sprzedac komukolwiek gdziekolwiek ship to another country, przeniesc w dowolne miejsce jak rzecz, wystawic na" zewnatrz" , rozlaczyc od rodziny i przeniesc albo sprzedac na "czesci zamienne", wykorzystac jak rzecz do ciezkiej pracy, spowodowac uszczerbki na zdrowiu i bog wie co. Najsmieszniejsze ze sami zarabiamy na siebie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.02.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.271 złUSD 3.945 złCHF 4.022 zł

  Sport


  Reklama