Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

More than a dozen drugs can work against Covid-19

More than a dozen drugs can work against Covid-19
Czy już niedługo na całym świecie dostępne będą leki dostępne na koronawirusa? (Fot. Getty Images)
Extensive analysis has shown that over a dozen already existing or in preparation drugs can fight SARS-CoV2 infection. Some of these agents can potentially be used together, which will further improve their performance.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Naukowcy ze Scripps Research Institute przebadali 12 tys. różnych preparatów opisanych w bazie ReFRAME, stworzonej w 2018 roku przy współpracy z Fundacją Billa i Melindy Gates w celu szybkiego znajdowania metod leczenia terapii opierających się obecnym terapiom.

Badacze przeprowadzili testy na różnych ludzkich komórkach zakażanych SARS-CoV2.

"Już na wczesnym etapie pandemii Covid-19 uznaliśmy, że bazę ReFRAME można wykorzystać do poszukiwania leków przeciw SARS-CoV2" - tłumaczy dr Arnab Chatterjee, autor publikacji, która ukazała się w piśmie "Nature Medicine".

"W kolejnych miesiącach rozpoczęliśmy współpracę z różnymi ośrodkami zarówno w Scrips Research, jak i z partnerami krajowymi i międzynarodowymi, aby przyspieszyć odkrywanie leków" - dodaje.

Eksperymenty wskazały najpierw na 90 substancji, które hamowały namnażanie SARS-CoV2 przynajmniej w jednym rodzaju komórek. W obrębie tej grupy 13 związków wykazało wysoki potencjał do użycia w leczeniu Covid-19 ze względu na siłę i mechanizm działania, wpływ na wiele typów komórek oraz bezpieczeństwo. Cztery leki - halofantryna, nelfinawir, simeprewir oraz manidypina mogą wspólnie działać ze stosowanym już w leczeniu Covid-19 remdisiwirem.

"Niektóre z najskuteczniejszych przeciwwirusowych strategii wykorzystują koktajle, w których pacjent otrzymuje różne leki zwalczające infekcję, tak jak to ma miejsce np. w leczeniu zakażenia HIV" - podkreśla współautor pracy, prof. Thomas Rogers.

Łącząc różne środki można m.in. obniżyć ich dawkę, co wiąże się z redukcją skutków ubocznych.

To nie wszystko - dwa kolejne leki nasilały dodatkowo działanie remdisiwiru. Jeden z nich - ryboprynę testuje się pod kątem ograniczania nudności i chirurgicznych zakażeń. Druga substancja - 10-deazaaminopteryna to natomiast pochodna witaminy B9.

Najbardziej obiecujące substancje naukowcy przetestowali na hodowlach tkankowych oraz na zwierzętach. Badania trwają. "Rezultaty otrzymane w testach na komórkach i zwierzętach są bardzo obiecujące, a potrzeba znalezienia terapii nadal pozostaje paląca" - twierdzi dr Peter Schult, prezes Scripps Research Institute.

"Ważne jest, aby poszukując skutecznych i bezpiecznych metod, postępować według najściślej określonych reguł. Dokładność to najlepsza droga do znalezienia nowych terapii, które pomogą pacjentom" - dodaje specjalista.

Czytaj więcej:

Naukowcy chcą wyjaśnienia pochodzenia SARS-CoV-2

Zatwierdzono tester oddechu wykrywający Covid-19. Wynik po minucie

Włoscy badacze: Promieniowanie słoneczne zabija wirusa Sars-Cov-2

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement