Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kilka rzeczy, które Brytyjczycy mogą robić w UE po 31 stycznia 2020 r.

Kilka rzeczy, które Brytyjczycy mogą robić w UE po 31 stycznia 2020 r.
Do 31 grudnia 2020 r. Brytyjczycy nadal mogą bez przeszkód podróżować do dowolnego państwa członkowskiego UE. (Fot. Getty Images)
31 stycznia 2020 r., czyli data wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, jest już faktem. Jednak Brytyjczycy nadal będą mieć czas na korzystanie z praw obywateli UE, ponieważ przez kolejne 11 miesięcy Zjednoczone Królestwo pozostanie częścią jednolitego rynku.
Reklama
Reklama

Oto kilka rzeczy, które - ze względu na okres przejściowy - brytyjscy obywatele będą mogli robić w UE w 2020 roku:

1. Wakacje w UE

Do 31 grudnia 2020 r. Brytyjczycy nadal mogą bez przeszkód (takich jak wizy) podróżować do dowolnego państwa członkowskiego UE. Później jest wielce prawdopodobne, że podróże bezwizowe będą kontynuowane w przypadku pobytów do 90 dni.

Nadal obowiązuje też Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EHIC), która zapewnia ochronę zdrowotną turystom w innym państwie członkowskim.

2. Praca sezonowa w UE

W okresie przejściowym studenci i inni pracownicy wciąż będą mieli prawo do pracy w innym państwie członkowskim. Wynika to z faktu, że przepisy dotyczące swobodnego przepływu siły roboczej nadal obowiązują, gdy Zjednoczone Królestwo działa na jednolitym rynku. Swobodny przepływ prawdopodobnie zakończy się 31 grudnia przyszłego roku.

3. Praca w pełnym wymiarze godzin w UE

Z tego samego powodu obywatele brytyjscy nadal będą uprawnieni do pełnoetatowej pracy w UE. Jednak po 31 grudnia 2020 r. niektóre kraje mogą "dyskryminować" Brytyjczyków na rzecz kandydatów z UE - informuje "The Guardian".

Brytyjczycy, którzy osiedlili się w UE przed końcem okresu przejściowego, do końca życia zachowają większość swoich praw jako obywatele UE. (Fot. Getty Images)

4. Przejście na emeryturę do UE

W ramach umowy zawartej między Wielką Brytanią a Unią Europejską, obywatele brytyjscy (pracujący lub na emeryturze), którzy osiedlili się w UE przed końcem okresu przejściowego, do końca życia zachowają większość swoich praw jako obywatele UE.

Kluczowe kwestie, które jeszcze nie zostały wynegocjowane, obejmują coroczne podwyższenie emerytury wysyłanej z Wielkiej Brytanii oraz dalsze prawo do przemieszczania się w UE.

5. Unijny program edukacyjny Erasmus

Według najnowszych danych za rok 2017/18, około 17 tys. brytyjskich studentów studiowało w innym państwie członkowskim. Większość miejsc uniwersyteckich na 2020 r. jest już przydzielona, ​​ale wciąż pozostają wolne miejsca dla studentów szkół wyższych i praktykantów, którzy kwalifikują się na staże od dwóch tygodni do trzech miesięcy.

To, czy Erasmus będzie kontynuowany w UK po Brexicie, zależy od negocjacji z UE. (Fot. Getty Images)

Jednak to, czy program Erasmus będzie kontynuowany w Wielkiej Brytanii po Brexicie, zależy od negocjacji w sprawie przyszłych stosunków z UE.

6. Wnioski o fundusze UE na badania naukowe

W okresie przejściowym obywatele brytyjscy nadal będą mogli ubiegać się o finansowanie w ramach programów "Horizon 2020", a także w przypadku europejskich funduszy rozwoju regionalnego i europejskich funduszy społecznych, które były ważnymi źródłami rozwoju infrastruktury i środowiska na obszarach wiejskich.

7. Wniosek o finansowanie sztuki

Otwarty na brytyjskie wnioski pozostanie m.in. unijny strumień finansowania w ramach programu "Kreatywna Europa". W 2020 r. Brytyjscy artyści i profesjonaliści sektora kultury będą mogli również aplikować o wsparcie finansowe na krótkoterminowe wyjazdy służące rozwojowi zawodowemu poprzez pracę artystyczną za granicą (program "i-Portunus").

Czytaj więcej:

Izba Gmin poparła ustawę w sprawie Brexitu: 31 stycznia UK opuszcza UE

Brexit: UE może potrzebować "więcej czasu" na rozmowy z UK

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama