Menu

Kiedy decyzja ws. ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu w Anglii?

Kiedy decyzja ws. ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu w Anglii?
Brytyjski rząd czeka na najnowsze naukowe dane dotyczące indyjskiego wariantu koronawirusa. (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson opóźnia potwierdzenie tego, czy 21 czerwca nastąpi kolejny, ostatni już etap wychodzenia z lockdownu w Anglii. Wszystko przez zagrożenie związane z indyjskim wariantem koronawirusa - informuje 'The Independent'.
Reklama
Reklama

Jeszcze w ubiegły piątek Johnson zapewniał, że "postara się poinformować ludzi do końca tego miesiąca o tym, w jakim dokładnie miejscu będziemy 21 czerwca".

Jednak jego rzecznik przyznał wczoraj w rozmowie z "The Independent", że obietnica ta może nie zostać spełniona; zastrzegł przy tym, że zostanie to ogłoszone "tak szybko, jak to możliwe".

"Musimy mieć najnowsze dane na temat wariantu zidentyfikowanego po raz pierwszy w Indiach -  zwłaszcza w kwestiach takich jak jego zdolność przenoszenia się i wpływu na liczbę hospitalizacji. To pozwoli nam podjąć ostateczne decyzje" - przekazał rzecznik Downing Street.

"Biorąc pod uwagę nowe warianty, warto poświęcić trochę czasu na uzyskanie tych informacji przed podjęciem ostatecznych kroków" - dodał.

Oczekuje się, że oficjalne zielone światło dla czwartego i ostatniego etapu łagodzenia koronawirusowych restrykcji w Anglii nastąpi dopiero 14 czerwca, czyli tydzień przed planowaną datą zniesienia pozostałych ograniczeń - w tym zasad dystansowania społecznego. 

W niektórych miejscach kraju - jak Bolton w Greater Manchester - indyjski wariant już jest dominujący, a brytyjscy naukowcy ostrzegli, że mutacja z Indii może być nawet o 50 proc. bardziej zakaźna niż wariant z Kent, który w ostatnich miesiącach odpowiadał za większość zakażeń w Europie.

W minionym tygodniu doradca naukowy brytyjskiego rządu ostrzegł, że Wielka Brytania może już być na początku trzeciej fali pandemii Covid-19, co ma związek właśnie z szybkim rozprzestrzenianiem się indyjskiej odmiany wirusa.

Minionej doby w Wielkiej Brytanii odnotowano 2 439 nowych zakażeń Covid-19. Na koronawirusa zmarły 3 osoby. 

Czytaj więcej:

Boris Johnson opóźnia decyzję ws. zniesienia "jednego metra plus"

Do UK wciąż przylatują "pełne pasażerów" samoloty z Indii

Doradca rządu: UK "może być na początku trzeciej fali pandemii"

Anglia: Dystans społeczny "zostanie zniesiony w przyszłym miesiącu"

Wielka Brytania "strefą mutowania koronawirusa"?

"Pandemia w UK się skończy", jeśli nowe warianty nie wyślą ludzi do szpitali

  Komentarze
  • Igs
   25 maja, 13:12

   A ile osob zmarlo z przyczyn naturalnych? Ile na raka? Ile na zawal? Tragikomedia...

  • Hertz
   25 maja, 17:55

   Nie ma zredukować tylko chodzi o system ,a system ma być chiński .Ona mówiła o autoryzacji przez home office kiedy będzie się chciało stąd wyjechać również, możesz nie wyjechać jeśli rzad tobie nie pozwoli ,bo nie zasługujesz na to, nie tylko na liczeniu jak wy napisaliście, chodzi o pozwolenie a autoryzacja znaczy pozwolenie na wyjazd i wjazd . Wyraźnie jest tam zaznaczone że dotyczy wjazdu i wyjazdu z UK.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.07.2021
  GBP 5.3766 złEUR 4.5954 złUSD 3.9017 złCHF 4.2540 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama