Menu

Khan do przyszłego premiera: "Zatrzymaj Brexit i wspieraj różnorodność Londynu"

Khan do przyszłego premiera: "Zatrzymaj Brexit i wspieraj różnorodność Londynu"
List Khana zawiera 10 strategicznych punktów. (Fot. Getty Images)
Brexit, bezpieczeństwo londyńczyków, mieszkalnictwo, transport - to tylko niektóre z 10 punktów listu, w którym burmistrz Londynu wezwał pozostałych dwóch kandydatów na premiera Wielkiej Brytanii, aby 'stawili czoła wyzwaniom stojącym przed brytyjską stolicą i resztą kraju'.
Reklama

"Będziesz przewodził naszemu narodowi w kluczowym momencie, kiedy stoimy przed ogromnymi wyzwaniami, które mogą określić przyszłość naszego kraju na nadchodzące dziesięciolecia" - napisał Sadiq Khan w liście adresowanym do Borisa Johnsona i Jeremy'ego Hunta - kandydatów na stanowisko premiera.

"Stoimy w obliczu poważnego zagrożenia ekonomicznego ze strony Brexitu, który prawdopodobnie zniszczy miejsca pracy, wzrost i dobrobyt następnego pokolenia. Stoimy w obliczu polaryzacji politycznej, która dzieli nasz kraj, doprowadziła do odrodzenia skrajnej prawicy i która jest wykorzystywana przez niektórych do podziałów społeczeństwa i wzbudzania nienawiści. Nadal odczuwamy bolesne konsekwencje wieloletnich cięć w usługach publicznych, które zaostrzyły nierówności ekonomiczne" - czytamy w korespondencji.

"Nowy premier będzie musiał pilnie uzdrowić te podziały i znaleźć sposób, byśmy mogli wspólnie zadbać o ten kraj" - zaznaczył Khan.

Dziesięciopunktowy plan burmistrza Londynu:

1. Zatrzymanie Brexitu. Pierwszym priorytetem nowego premiera musi być natychmiastowe zakończenie chaosu i zamieszania związanego z Brexitem. Oznacza to odwołanie Art. 50 Traktatu Lizbońskiego, który przewiduje, że "każde państwo członkowskie może, zgodnie ze swoimi wymogami konstytucyjnymi, podjąć decyzję o wystąpieniu z Unii" i przekazanie społeczeństwu brytyjskiemu ostatecznego głosu ws. Brexitu. To jedyny sposób, aby chronić miejsca pracy, wzrost i dobrobyt następnego pokolenia.

W wyścigu o fotel premiera zostali już tylko Johnson i Hunt. (Fot. Getty Images)

2. Bezpieczeństwo londyńczyków. Policja, straż pożarna i służby prewencyjne w Londynie muszą otrzymać niezbędne środki, potrzebne do zapewnienia nam bezpieczeństwa. Po tragedii Grenfell Tower rząd musi dbać o bezpieczeństwo istniejących domów oraz nieruchomości, które powstaną lub są w trakcie budowy.

3. Koniec lokalnych cięć. Jeśli Londyn ma znacznie obniżyć poziom brutalnych przestępstw i powstrzymać ciągły wzrost liczby osób bezdomnych, rząd musi nieustannie inwestować w usługi publiczne.

4. Walka z kryzysem mieszkaniowym. Brytyjska stolica wciąż otrzymuje jedynie ułamek rządowych środków na na inwestycje mieszkaniowe. Burmistrz chce współpracować z następnym premierem w celu uzgodnienia nowych funduszy i uprawnień po to, aby Londyn mógł zapewnić domy, których miasto pilnie potrzebuje, a także uzdrowić sektor prywatnego wynajmu.

5. Inwestowanie w infrastrukturę. Następny premier musi przywrócić Transport for London (TfL) dotację operacyjną, a także zobowiązać się do sfinansowania Crossrail 2 i kluczowej infrastruktury o znaczeniu krajowym, w tym modernizacji linii Piccadilly i rozszerzenia linii Bakerloo.

6. Lepsza oferta dla pasażerów. W związku z niekończącymi się opóźnieniami i odwołaniami pociągów obsługujących Londyn, to TfL powinien przejąć podmiejskie usługi kolejowe.

Burmistrz poruszył m.in. problemy transportu w Londynie. (Fot. Getty Images)

7. Walka z kryzysem klimatycznym. Następny premier musi zapewnić zasoby, które są niezbędne do rozwiązania tego kryzysu. Nowy rząd powinien przedstawić "zielony nowy ład". Wielka Brytania musi tak przystosować rynek pracy, transport, budownictwo i infrastrukturę, aby osiągnąć cel zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku.

8. Powietrze w Londynie. Brudne powietrze w brytyjskiej stolicy to zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Po udanym wdrożeniu systemu regulującego pobieranie opłat za wstęp do strefy niskoemisyjnej (ULEZ), nowy rząd musi odegrać swoją rolę w walce z toksycznym zanieczyszczeniem powietrza, wprowadzając niezbędne przepisy dotyczące czystego powietrza, a także w pełni finansowany system złomowania pojazdów.

9. Pobudzanie wzrostu gospodarczego i wzmacnianie pozycji społeczności w całym kraju. Londyn musi  przyciągnąć talenty z zagranicy, poprzez nowe propozycje imigracyjne lub pozwolić Londynowi samemu zdecydować, co najlepiej sprawdza się w jego działalności i rozwoju. Rząd powinien zobowiązać się do przekazania władzom Londynu większych uprawnień w kwestiach, które są lepiej realizowane przez GLA i londyńskie samorządy.

10. Wspieranie różnorodnej i nowoczesnej Wielkiej Brytanii. Burmistrz nalega, by nowy premier stanął w obronie otwartego, zintegrowanego i wybiegającego w przyszłość narodu, jakim zawsze była Wielka Brytania - a nie pogrążać się w rebelii, wzbudzając gniew i niechęć naszych różnych społeczności.

 

  Komentarze


  • Greenford
   21 czerwca, 17:03

   Dobrze znamy, panie Sadiq, wasze strategiczne punkty. Realizujecie je doskonale razem z braćmi Allaha. Nie udało się na siłę przez 2 tysiące lat to teraz "sposobem". I jeszcze się chwalicie tym w Londynie.

  • Przemko
   21 czerwca, 17:42

   bezczelny typek. dobrze, że jego bełkocik nie ma żadnego znaczenia...

  • PLski
   21 czerwca, 18:27

   Powinieneś całować tego muzułmanina teraz po nogach,za to co mówi, bo brexit pokaże wam emigrantom co to znaczy nietolerancja w uk ,brytyjska ulica pokaże wam swoją tolerancje i gdzie wasze miejsce, był tego przedsmak po referendum, jeśli gospodarka zacznie padać zacznie się walka o miejsca pracy, kogo będą wskazywać palcami i znów obwiniać, na pewno nie ahmeda i mohameda, wystarczy kolejny ukip

  • Bobo'
   21 czerwca, 19:17

   Magdaleno, jestem pewien tego, ze nie wiesz, o czym piszesz. W Polsce jest wiecej "bialych" w klasie. Zawsze mozesz wrocic i wspierac "prawdziwych rodakow". Pozdrawiam

  • Do Malgorzaty
   21 czerwca, 19:52

   Gdzie ty mieszkasz , chyba w Londynie , inni nie maja takich problemow jak ty, a co do viz dla hindusow to umowe juz dawno podpisali widac ze niektorzy nie sa na topie pozdrawiam marudy

  • Kafel
   21 czerwca, 21:18

   Brexitu już nic i nikt nie zatrzyma !!! Brexit już staje się faktem !!! Gospodarka zaliczy w II kwartale br 0% wzrostu !!! Handel detaliczny notuje największe spadki od 2009 roku - recesja wkracza coraz bardziej w każdy sektor gospodarki tego kraju...Kolega od lat pracuje jako maintenance w agencji nieruchomości. Widziałem się z nim w weekend i mówił,że szef agencji sprzedał ją jakieś sieciówce i jest szczęśliwy,że udało mu się znaleźć kupca. Przewiduje recesję na rynku wynajmu nieruchomości szczególnie wśród imigrantów z UE,którzy już i teraz masowo zwalniają wynajmowane lokale i wyjeżdżają..

  • Pracownik
   21 czerwca, 22:30

   A czy Jaś fasola zapomniał że to on jest burmistrzem Londynu? Jak na razie to jest bardzo aktywny w uprawianu polityki międzynarodowej, natomiast to za jego kadencji wzrosła przestępczość.

  • Spid3r3k
   22 czerwca, 08:53

   Krzychu masz rację . Ludzie nie rozumieją podstawowych rzeczy i później pie..lą takie farmazony . Kraje takie jak Indie tylko czekają żeby wymienić imigrantów z eu na swoich . Swoją drogą już spadła liczba imigrantów z eu a wzrosła z Azji ale tutaj Halinka z Grażynką już się przekrzykują a nie mają pojęcia o co chodzi 😂😂😂

  • Hi
   22 czerwca, 10:28

   W Polsce hindusów i innych kultur tez nie brakuje wiec co za roznica gdzie się zyje w obecnych czasach , Polska jest podzielona jak w filmie pt Polnoc Poludnie , oglądam codziennie co tam się dzieje i w głowie się nie miesci ze jakis peowiec broni zwyrodnialca który brutalnie z zimna krwia zamordował ta dziewczynke 10 lat tylko miała , bandyci dostają po 2 lata , to ma być spokojny bezpieczny kraj ? policja zamordowała tego młodego chłopaka i tylko 2 lata odsiadki a i tak pewno wyjda za kaucja o której nikt nie powie, brexit to pikus przy tym co tam się dzieje .

  • Przemko
   22 czerwca, 12:20

   Wincyj rurzno-rodnosci i spadek przestępczości - NIGDY nie idą w parze, lewaku. Te morderstwa z użyciem noża - ilu białych było sprawcami? Ech, te lewaki i ich "logika"...

  • Chris
   22 czerwca, 21:43

   Przemko z tym ze to logika prawakow i konserw doprawdzila do brexitow i podzialow tak samo tu jak i w polsce. Bo przeciez konserwa angielska twierdzi ze jest lepszy od innych bo angielski a polska bo polski. Nie umiecie zyc na tym w swidcie w zgodzie tylko jadem plujecie na wszystko co inne i czego nie znacie. Przeciez ty "nic" niewiesz co sie dzieje na swiecie tyle co na tvp czy niewazne gdzie obejzysz to se opinie wyrabiasz. Pojedz porazmawiaj z kims uzyj mozgu samodzielnie

  • Hahaha
   23 czerwca, 12:45

   PLski jesteś debilem

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.10.2019
  GBP 4.970 złEUR 4.279 złUSD 3.841 złCHF 3.885 zł

  Sport


  Reklama