Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Każdy wyjeżdżający za granicę ambasadorem prawdy o Enigmie"

Wiceminister Dziedziczak zaakcentował wkład Polaków w rozszyfrowanie Enigmy. (Fot. Twitter/@mi_intel)
Każdy Polak wyjeżdżający za granicę powinien być ambasadorem prawdy o polskim wkładzie w złamanie szyfru Enigmy - ocenił wiceszef MSZ Jan Dziedziczak. Dodał, że złamanie niemieckiego kodu jest 'jednym z naszych największych zwycięstw II wojny światowej'.
Reklama

Minister był gościem konferencji podsumowującej projekt "Śladami pogromców Enigmy – promocja sukcesu kryptologicznego w związku z 85. rocznicą złamania przez Polaków szyfrów Enigmy", która odbyła się wczoraj w Poznaniu.

Jan Dziedziczak podkreślił, że złamanie niemieckiego kodu jest "jednym z naszych największych zwycięstw II wojny światowej". Według historyków, dzieło Polaków mogło skrócić II wojnę światową o 2-3 lata i - w konsekwencji - uratowało życie 20-30 milionom ludzi w Europie i na świecie.

Wiceszef MSZ przyznał, że nagłaśnianie w świecie wkładu polskich kryptologów: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego nie jest, z wielu powodów, prostym zadaniem.

"My dziś musimy zmierzyć się z ogromną przerwą w dostępie do opinii publicznej zachodniego świata, związanej z zamknięciem Polski za żelazną kurtyną. Musimy też włączyć się w szerszą politykę informacyjną. Nasze placówki już od dłuższego czasu informują o prawdzie historycznej związanej z Enigmą. Robimy wystawy, konferencje skierowane do odbiorców zagranicznych. Chodzi nam o to, by o prawdzie historycznej dowiadywały się elity, intelektualiści, dziennikarze, młodzież akademicka" - przekazał.

"Musimy również uzbrajać naszych ambasadorów w wiedzę, w argumenty, aby mogli opowiadać o Enigmie całemu światu. Nie mówię tu o naszym korpusie dyplomatycznym, bo on o Enigmie doskonale wie, ale o każdym człowieku, który wyjeżdża za granicę. Bo każdy z nas za granicą staje się ambasadorem Polski" – dodał Dziedziczak.

Kryptolog, historyk, autor wielu publikacji poświęconych polskim kryptologom - dr Marek Grajek -zauważył, że wyobrażenie Europy i świata o Enigmie jest kształtowane nie przez historyków, ale przez produkty kultury masowej.

"Ono jest kształtowane przez filmy, które oddają tę historię w zafałszowanej wersji. Stoi przed nami gigantyczne zadanie sprostowania wszystkich dezinformacji, którymi otoczono przygodę Enigmy w pierwszych latach po ujawnieniu tego sukcesu" - oznajmił.

 

  Komentarze


  • Bosa Baska
   21 listopada 2017, 15:50

   Jak ja powiedziałam to jednemu wykształconemu tubulcowi to dowiedziałam sie ze jestem wariatka💋

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2018
  GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

  Sport


  Reklama