Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Katowice będą ubiegać się o tytuł Zielonej Stolicy Europy

Katowice będą ubiegać się o tytuł Zielonej Stolicy Europy
Katowice chcą zerwać z wizerunkiem zanieczyszczonego miasta. (Fot. Getty Images)
Katowice zamierzają ubiegać się o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2022, przyznawany przez Komisję Europejską dużym miastom za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Lokalne władze powołały specjalny zespół, który zajmuje się przygotowaniem wniosku.
Reklama

O tym, czy miasto ma szanse na zdobycie tytułu i jakie warunki musi spełnić, by odnieść sukces, będąrozmawiali 18 czerwca uczestnicy debaty w katowickiej księgarni i kawiarni "Miejscownik. Tygiel Kulturalny" - poinformowała Olga Kostrzewska-Cichoń, która poprowadzi spotkanie.

W dyskusji wezmą udział: Aleksander Uszok - radny dzielnicy Kostuchna, aktywista miejski; Paweł Wyszomirski - prezes Fundacji Napraw Sobie Miasto oraz przewodniczący Rady Miasta Katowice Maciej Biskupski.

Jak przypomniała rzeczniczka katowickiego magistratu Ewa Lipka, ubieganie się o tytuł Zielonej Stolicy Europy zapowiedział prezydent Katowic Marcin Krupa podczas ostatniej kampanii przed wyborami samorządowymi – to jeden z punktów zaprezentowanej wówczas tzw. umowy z mieszkańcami.

Potwierdziła, że w kwietniu br. powołano specjalny zespół, który zajmuje się przygotowaniem aplikacji. W jego skład wchodzą m.in.: pracownicy urzędu, spółek miejskich i Nadleśnictwa Katowice.

"Zespół pracuje w kilku obszarach, takich jak: zmiany klimatu, zrównoważona mobilność, hałas, zrównoważone użytkowanie gruntów, przyroda i bioróżnorodność, odpady komunalne oraz woda" - wskazała Lipka.

Kostrzewska-Cichoń, która jest radną dzielnicy Ligota, aktywistką miejską i bizneswoman przypomniała, że tytułZielonej Stolicy Europy przyznawany jest przez Komisję Europejską miastom powyżej 100 tys. mieszkańców za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Chodzi o zrównoważony rozwój i podnoszenie standardów ekologicznych.

Zgłoszenie oceniane jest w kilkunastu kategoriach, takich jak: klimat, transport publiczny, hałas, odpady, zieleń w mieście, gospodarka ściekami, transport publiczny, gospodarka energetyczna czy zarządzanie środowiskiem.

Zdobywcę tytułu wybiera międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele KE, Parlamentu Europejskiego i Komitetu Regionów. W przeszłości tytuł Zielonej Stolicy Europy przyznawano takim miastom jak: Essen, Kopenhaga, Lublana czy Nijmegen. W tym roku Zieloną Stolicą Europy jest Oslo.

 

  Komentarze


  • Papcio Chmiel
   13 czerwca, 14:36

   Az mnie zatkalo:))) Gorny slask stolica Katowice .Jeszce nie tak dawno ,dziesiatki kopaln, dziesiatki hut, setki zakladow pracy .Setki tysiecy przyjezdnych z calej Polski. Setki tysiecy miejsc pracy)))A teraz ani jednej kopalni, huty , zaklady cos produkujace na palcach jednej reki policzy .Ale za to wiezowce z halami bialych kolnierzykow ,produkujacych wirtualnosc myslacych jakby tu jeszce dowalic zjadaczowi chleba. Ale za to mamy teraz zielony slask :)))) i o 19 w sobote pusty rynek w Katowicach :) To ja Wam powiem .W latach 80tych w sobote wieczorem wszystkie bary,knajpy,restauracje,dancingi byly zapelnione do ostatniego miejsca. Dyskoteki pelne . No ale teraz bedzie zielono:))))

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama