Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Katastrofalne scenariusze po Brexicie: Rządowa analiza na wypadek braku porozumienia z UE

Katastrofalne scenariusze po Brexicie: Rządowa analiza na wypadek braku porozumienia z UE
Jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie Brexitu, Wielka Brytania może się stać samotną, odizolowaną od Europy wyspą... (Fot. Thinkstock)
Brytyjska gazeta 'Sunday Times' opublikowała dzisiaj szczegóły tajnej rządowej analizy opisującej możliwe konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia ws. dalszych relacji. Krajowi groziłyby braki żywności, paliwa i lekarstw - ostrzeżono.
Reklama

Według informacji gazety, raport został przygotowany przez wysokiej rangi urzędników służby cywilnej w ministerstwach ds. wyjścia z Unii Europejskiej, zdrowia i transportu na zlecenie ministra odpowiedzialnego za negocjacje ws. Brexitu, Davida Davisa.

Autorzy dokumentu przeanalizowali możliwe konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia dotyczącego relacji handlowych w przyszłości. Jak ocenili, mogłoby to doprowadzić do bardzo poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu kraju. Te ustalenia mogą być odebrane jako podkopujące wcześniejsze deklaracje premier Theresę May, że "brak porozumienia jest lepszy od złego porozumienia".

Jak oszacowano, pierwszego dnia po opuszczeniu Wspólnoty kluczowy brytyjski port handlowy w Dover stałby się dysfunkcyjny, po kilku dniach zaczęłoby brakować żywności w sklepach w odległych zakątkach angielskiego regionu Kornwalia oraz w Szkocji, a po dwóch tygodniach szpitale zaczęłyby borykać się z niedostatkiem lekarstw.

Źródło "Sunday Timesa" zaznaczyło, że zgodnie z rozpatrywanym scenariuszem konieczne byłoby użycie samolotów wojskowych brytyjskich sił powietrznych do dostarczania żywności pod koniec drugiego tygodnia od Brexitu. Jednocześnie ostrzeżono przed problemami z ciągłością dostaw paliwa.

Według dziennikarzy, analiza została przygotowana na obrady międzyresortowego zespołu ds. przygotowań do Brexitu, który spotyka się co tydzień w trakcie obrad parlamentu. Jeden z rozmówców "Timesa" zastrzegł, że pełna treść dokumentu jest tak wstrząsająca, że została udostępniona zaledwie kilku ministrom i jest przechowywana w sejfie.

Rzecznik ministerstwa ds. Brexitu potwierdził, że w resorcie prowadzono dyskusje na temat możliwych konsekwencji wyjścia z UE bez porozumienia. Dodał jednak, że ostrzeżenia gazety są "całkowicie błędne".

"Times" zastrzegł, że szczegóły analizy otrzymał od urzędników uważających, że zwolennicy tzw. twardego Brexitu są zbyt pewni siebie, jeśli chodzi o możliwość zerwania negocjacji z UE i powrotu do handlu na warunkach określonych przez Światową Organizację Handlu (WTO).

Kolejny szczyt UE poświęcony m.in. negocjacjom dotyczącym Brexitu jest zaplanowany na 28 czerwca br.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę do 29 marca 2019 roku. Zgodnie z propozycjami negocjatorów, kraj miałby się wówczas znaleźć w tzw. okresie przejściowym, w którym obecne przepisy będą nadal obowiązywać do końca 2020 roku.

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   3 czerwca, 17:21

   Brexit brexitem do roboty jutro trzeba iść kible sprzątać, beton mieszać a to wszystko już od 7.50 na godzinę niezadko na czarno. Boli co ? że Angole się śmieją!

  • Denaturat
   3 czerwca, 17:37

   @Czytenik Mowisz ze ciężko ci tak pracować jak inni jak ja wypoczywają na Karaibach. Musisz Prezsa Jarka poprosić o podwyżkę

  • Ojej
   3 czerwca, 17:41

   A co to za nowe słowo /portozumienia/

  • 1234
   3 czerwca, 18:18

   Każdy! Średnio,sprawny człowiek,wiedział o tym już przed głosowaniem, Tylko najwięksi debile wierzą w sukces brexitu. A Ci mądrzejsi już pakują walizki bo wiedza ze z tego nic dobrego nie będzie. Po brexicie Rumunia w porównaniu do Anglii będzie rajem na ziemi!!

  • Twoj pan
   3 czerwca, 18:51

   Czytelnikt anonimowy ty sam to doswiadczyles jak mozna wyczytac z twojego szczekania ,wycia w poduszke i na forach

  • Do Czytelnik anonimowy
   3 czerwca, 19:31

   Wiec na co czekasz czytelniku Wal do wyra zebys sie wyspal na jutro

  • Jakis
   3 czerwca, 19:45

   nieRZadko

  • THC
   3 czerwca, 20:10

   Forecast pokazuje, ze jutro betony beda mialy goracona budowie. Spakowani? hue hue hue ;D

  • Czytelnik anonimowy
   3 czerwca, 21:08

   czytelnik ty się ucz jezyka PAKISTANISKIEGO INDYJSKIEGO bo bedzesz miał problem zporuzumieniem się arence bendo cie bolały ha ha

  • Willys
   3 czerwca, 21:32

   Oj THC to w saunie bedziesz mial jutro cięzko.Dziadki będą korzystac ze słońca i ich tam będzie mało a i gorąco do tego.Dasz rade.Tylko oszczędzaj się przy sprzątaniu tych biur w korpo :DDDDD

  • Jezdziec
   3 czerwca, 22:12

   No nie...to kolejna okazja zeby angolom w robocie pojezdzić

  • Uzurpator
   3 czerwca, 22:20

   Podążaj za swoimi marzeniami czytelniku

  • Sa
   4 czerwca, 02:22

   ciekawe gdzie bedziecie pisac jak zamkna ten portal za rasistowskie teksty na komentarzach, bo jak moderator sobie nie radzi to walna grzywne 100k , albo zabanuja portal

  • Bu ha ha
   4 czerwca, 06:24

   Do Sa. Nie stros nie stros bo sie zesros. Zamknąc portal...bu ha ha . Kopnij sie człowieku w twarzoczaszke ..bu ha ha

  • Czytelnik anonimowy
   4 czerwca, 06:42

   Chciałem wszystkich przeprosić że zachowywałem się jak idiota przepraszam wszystkich A W szczególności mojego partnera THC .Wybaczcie mi .

  • Hubson
   4 czerwca, 06:43

   Czytelnik jaki ty glupiutki jestes

  • Ja
   4 czerwca, 06:47

   Czytelnik nastaw sobie budzik na rano i zonje tez ciezkie czasy ida nagromadz sobie jedzenia bo widzisz gupolku cos ta se narobili przeciez wy brytyjczycy sami chcielista byc wolni to mata

  • Sedzia dred
   4 czerwca, 17:55

   Anglia wiele straci, izolacja nie wplynie na rozwoj kraju a Bruksela musi twardo trwac na stanowisku, czas plynie a szczegolow nie maja jeszcze dogadanych.Kto tu mieszka duzo lat wie o czym mowie.Mamy gdzie wracac i uwaga do Czytelnika anonimowego-chlopczyku tutaj wiekszosc Polakow to trzepie niezla kasiorke dlatego tu mieszkaja, 3,5 razy wieksza niz w Polsce wiec nie szczekaj ciagle o tych kiblach itd.Zadna praca nie hanbi ale zgryzliwosc dokucza.Wiesz ile zarabia doswiadczony kierowca ciezarowki w uk?tyle za miesiac ile ty w prawie za rok, dlatego jest nas tutaj prawie 2 min .I bardzo dobrze

  • Czytelnik anonimowy
   5 czerwca, 11:23

   Lubię chodzić nago po Londynie i pokazywać ludzią.Elo

  • No stress
   5 czerwca, 22:37

   Tutaj jakis zjazd psycholi?po brexitie sie to wszystko rozpier....nawet merkel w tymBerlinie balaganie nie pomoze

  • R.C
   9 czerwca, 15:16

   WALIC BREXIT TERAZ ROSJA I MUNDIAL TYM TRZEBA ZYC!!!
   RESZTE ZOSTAWIC SAMO SIE ROZWIAZE!!!!!!!!!!!!!
   POZDRO DLA WSZYSTKICH CIOT KTORE NAM ZAZDROSZCZA TEGO ZE TU JESTESMY

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama