Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Karty do głosowania ws. agencji UE po Brexicie będą potem niszczone

Karty do głosowania ws. agencji UE po Brexicie będą potem niszczone
Londyńskie City - siedziba europejskiego biznesu i bankowości... do czasu Brexitu. (Fot. Thinkstock)
Głosowanie krajów UE nad nowymi siedzibami dwóch europejskich agencji, które będą musiały przenieść się z Wielkiej Brytanii po Brexicie, będzie tajne, a karty do głosowania zostaną po nim zniszczone. Wybór ma zostać dokonany 20 listopada.
Reklama

Z końcem lipca minął okres składania wniosków dotyczących dwóch unijnych agencji. Rada UE otrzymała od państw Unii 27 propozycji dotyczących 23 miast, które chciałyby, żeby agencje po Brexicie przeniosły się właśnie do nich. 19 ofert dotyczy Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA), a osiem - Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego. Polska jest zainteresowana przyjęciem obu.

W czwartek Rada UE opublikowała dokument o zasadach głosowania, które ma odbyć się 20 listopada na spotkaniu unijnych ministrów ds. europejskich. Wynika z niego, że tego dnia najpierw kraje będą głosować nad nową siedzibą EMA oraz że nie ma takiej możliwości, by siedziby obu instytucji znalazły się w tym samym kraju.

Głosowanie będzie przebiegać w rundach. W pierwszej każdy z krajów będzie dysponował sześcioma punktami, z których trzy przeznaczy na wybór najbardziej preferowanej lokalizacji, dwa na kolejną i jeden punkt na trzecią wybraną. Jeśli jakiś kraj otrzyma w pierwszej rundzie trzy punkty od przynajmniej 14 krajów, to w nim będzie miała siedzibę po Brexicie agencja.

W przeciwnym razie trzy oferty z największą liczbą punktów przejdą do kolejnej rundy. Na tym etapie każdy z 27 głosujących krajów będzie miał po jednym punkcie. Jeśli jedna z trzech ofert otrzyma 14 głosów, wygra. W przeciwnym razie do trzeciej rundy przejdą dwie oferty, które otrzymały najwięcej głosów. W przypadku remisu w głosowaniu w trzeciej turze o ostatecznej siedzibie agencji zadecyduje losowanie, które przeprowadzi estońska prezydencja.

Kraje będą mogły wybierać również na własne kandydatury. Można będzie się też wstrzymać od głosu. Przedstawiciel estońskiej prezydencji potwierdził PAP, że po głosowaniu karty do głosowania zostaną zniszczone.

Oprócz Warszawy przyjęciem EMA są zainteresowane także: Amsterdam (Holandia), Ateny (Grecja), Barcelona (Hiszpania), Bonn (Niemcy), Bratysława (Słowacja), Bruksela (Belgia), Bukareszt (Rumunia), Kopenhaga (Dania), Dublin (Irlandia), Helsinki (Finlandia), Lille (Francja), Mediolan (Włochy), Porto (Portugalia), Sofia (Bułgaria), Sztokholm (Szwecja), Wiedeń (Austria), Zagrzeb (Chorwacja) oraz Malta.

Agencję odpowiadającą za nadzór bankowy chciałyby gościć z kolei, oprócz Warszawy: Bruksela (Belgia), Dublin (Irlandia), Frankfurt nad Menem (Niemcy), Paryż (Francja), Praga (Republika Czeska), Luksemburg (Luksemburg) i Wiedeń (Austria).

Do oceny zgłoszeń państwa członkowskie ustaliły sześć kryteriów. Są to: infrastruktura biurowa, dostępność lokalizacji, szkoły dla dzieci pracowników, dostęp do rynku pracy i opieki zdrowotnej dla rodzin pracowników, zapewnienie ciągłości działania oraz równomierne rozmieszczenie ogółu agencji w całej UE.

Europejska Agencja ds. Leków odpowiada za ochronę zdrowia ludzi i zwierząt poprzez ocenę produktów leczniczych; analizuje wnioski o europejskie pozwolenie na dopuszczenie do sprzedaży leków. To największa unijna instytucja w Londynie, która zatrudnia 900 osób. Jest atrakcyjna dla stolic UE, gdyż jej roczny budżet wynosi 322 mln euro, a odwiedza ją rocznie 36 tys. ekspertów pracujących nad oceną leków.

Z kolei Europejski Urząd Nadzoru Bankowego został założony w 2011 roku i ma w swojej londyńskiej siedzibie 160 pracowników. Zajmuje się wdrażaniem przepisów regulujących i nadzorujących działalność sektora bankowego we wszystkich krajach UE. Celem agencji jest stworzenie skutecznego i stabilnego jednolitego rynku produktów bankowych w UE. Agencja jest częścią powstałego w 2011 roku Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego.

Zmiana lokalizacji agencji jest bezpośrednią konsekwencją decyzji Wielkiej Brytanii o wystąpieniu z UE z czerwca 2016 roku. Ta kwestia nie jest objęta negocjacjami w sprawie Brexitu, lecz jest uzgadniana wyłącznie przez pozostałe 27 państw członkowskich UE.

 

  Komentarze


  • Lukasz
   12 listopada 2017, 10:17

   Demokracja i przejrzystosc w EU pelna geba. Hahahaha
   A co poniektorzy chca zeby EU ( niemcy) rozpozadzalo ARMIA Europejska, chyba wam odbilo.

  • Mc Thomas
   12 listopada 2017, 11:02

   Wyślijcie ich do Polski! Polska kocha urzędasów. W Polsce jest mnóstwo urzędów d/s niepotrzebnych, a biurokracja ma się świetnie i wciąż rośnie w siłę. Polska ma najlepsza infrastrukturę biurokratyczną więc będą się czuli jak u Pana Boga za piecem. Od upadku komunizmu w Polsce biurokracja wzrosła 10-cio krotnie i obecnie Polska jest najbardziej zbiurokratyzowanym państwem w Europie. Zapraszamy! Czeka tu na was mnóstwo biurokratycznych atrakcji: 5 kaw dziennie, koperty wypchane pieniędzmi, ośrodki wczasowe, spa oraz pałace ze szkła i stali. Polska dba o swoich urzędników jak żaden inny kraj.

  • THC
   12 listopada 2017, 12:01

   @Mc Thomas: mordeczko kartoflana, spakowany? czy jednak dostaniesz rezydenturke? ;D

  • THC
   12 listopada 2017, 13:28

   @Mc Thomas: I bardzo dobrze, jednego plebsa mniej.

  • Tim do thc
   12 listopada 2017, 13:50

   Beeeeee beeeeer hybrydzie. Spakowany do rzezni? Rzeznik bedzie z ue. Gdy znikna doplaty do rolnictwa zostanie ci tylko trawa.

  • THC
   12 listopada 2017, 14:51

   Nie trzeba sie denerwowac. Jak to sie mowi 'jak sobie poscielesz tak sie wyspisz', a wy w UK przez tyle lat i wasz status jest dalej nieuregulowany. Jedni juz wiedza jaka bedzie odpowiedz Home Office, a inni wciaz maja nadzieje, ze beda mogli zostac. I maja racje, tylko ze po 2019 benefity zabiora tym co nie maja paszportu. I jak widac komentarze powyzej, sa to komentarze specjalistow z plecakami. ;D

  • Luzak
   12 listopada 2017, 22:51

   THC tani hodowlany cieciu i ty Czytelniku jacy wy jesteście nudni piszecie te wypociny non stop az mi was szkoda sami sobie krzywdę w życiu robicie a Życie jest krótkie lat nam sie nie odejmuje lata nam sie dodaje wiec przestańcie byc takimi fajfusami

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.09.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.309 złUSD 3.662 złCHF 3.818 zł

  Sport


  Reklama