Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Kanadyjczycy najlepszą parą taneczną w Pjongczangu

Kanadyjczycy najlepszą parą taneczną w Pjongczangu
Mistrzowie olimpijscy z Kanady. (Fot. Getty Images)
Kanadyjczycy Tessa Virtue i Scott Moir, zdobywając złoty medal w rywalizacji par tanecznych w Pjonczangu, przeszli do historii jako jedni z najbardziej utytułowanych olimpijczyków tej dyscypliny, obok Rosjanki Iriny Rodniny czy Szweda Gillisa Grafstroema.
Reklama

28-letnia Virtue i o dwa lata starszy Moir, którzy pełnili rolę chorążych podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Pjongczangu, mają w dorobku cztery medale olimpijskie, w tym trzy złote. Pierwszy tytuł wywalczyli w Vancouver w 2010 roku, dwa razy triumfowali w Pjongczangu - oprócz par byli także najlepsi z reprezentacją Kanady w rywalizacji drużynowej. Srebro w swej koronnej konkurencji przewieźli jeszcze z Soczi w 2014 roku.

Tym samym zrównali się liczbą i kruszcem medali olimpijskich ze szwedzkim solistą Gillisem Grafstroemem, który triumfował w roku 1920 (letnie igrzyska w Antwerpii), 1924 i 1928, a srebro wywalczył w 1932.

Są bardziej utytułowani od innego słynnego łyżwiarza Rosjanina Jewgienija Pluszczenki, który złoto zdobył w Turynie w 2006 oraz w reprezentacji Rosji w drużynie w Soczi, a także dwukrotnie był wicemistrzem olimpijskim - w 2002 w Salt Lake City i 2010 w Vancouver.

Trzy złote medale na igrzyskach wywalczyły jedynie wybitna solistka Norweżka Sonja Henie (1928, 1932 i 1936) oraz startująca w parach sportowych Rosjanka Irina Rodnina (1972, 1976 i 1980). 

Tessa Virtue i Scott Moir. (Fot. Getty Images)

Kanadyjczycy po srebrze w Soczi zakończyli karierę pierwszy raz, ale wrócili w 2016 roku do rywalizacji, by jeszcze raz walczyć o olimpijskie złoto. Teraz zamierzają na dobre pożegnać się z zawodowym sportem.

"Czujemy definitywnie, że zbliża się koniec naszej kariery. Wróciliśmy, by zdobyć złoto i osiągnęliśmy nasz cel. Ufaliśmy trenerom i naszej ciężkiej pracy. Ta pewność sprawiła, że wyszliśmy na lód i po prostu cieszyliśmy się jazdą. Jesteśmy dumni z tego, co osiągnęliśmy" - stwierdził Moir.

Kanadyjczycy prowadzili po programie krótkim, w którym wynikiem 83,67 pobili rekord świata. W programie dowolnym występując do muzyki z filmu "Moulin Rouge" przegrali z Francuzami Gabriellą Papadakis i Guillaumem Cizeronem, ale do końcowego triumfu wystarczyła im przewaga z poniedziałkowego występu. Ogólną notą 206,07 pobili rekord świata, ustanowiony kilka minut wcześniej przez Francuzów (205,28 pkt).

Polacy Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zajęli 14. miejsce.

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.10.2019
  GBP 4.900 złEUR 4.297 złUSD 3.896 złCHF 3.910 zł

  Sport


  Reklama