Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Kanada: Polska kultura jesienią w Toronto

Kanada: Polska kultura jesienią w Toronto
Mississauga to miasto w południowym Ontario, w regionie Peel, w części Golden Horseshoe oraz metropolii Toronto. (Fot. Wikipedia)
Zainteresowani spotkaniami z polską kulturą i polskimi akcentami w metropolii Toronto mają przed sobą interesującą jesień. Zaplanowano między innymi Rodzinny Piknik Czytelniczy z Narodowym Czytaniem 'Przedwiośnia' Stefana Żeromskiego.
Reklama

Już przełom sierpnia i września zaczął się od polskich motywów podczas Festiwalu Aszkenazyjskiego. Dzisiaj Konsulat Generalny RP, wspólnie z Federacją Polek w Kanadzie, organizuje w mającym wielu polskich mieszkańców mieście Mississauga, koło Toronto, Rodzinny Piknik Czytelniczy połączony z Narodowym Czytaniem. W programie oprócz lektury na głos fragmentów "Przedwiośnia" jest plenerowa czytelnia polskich książek, kiermasz książek i zajęcia artystyczne dla dzieci.

"Wybraliśmy do głośnego czytania fragment o pikniku, ponieważ mamy piknik czytelniczy. Tę część Przedwiośnia będzie dla nas czytał Mirosław Połatyński, aktor i reżyser pracujący w Toronto, ale formuła jest otwarta: odważni będą mogli również w głośnym czytaniu uczestniczyć" - wyjaśniła Jolanta Grzelczyk z Konsulatu Generalnego RP w Toronto.

W plenerowej czytelni polskich książek znajdą się dzieła z księgozbioru konsulatu. "To głównie polska klasyka, a także egzemplarze Literatury na Świecie. Okazało się, że w bibliotece konsultatu mamy bardzo ciekawe wydania" - dodała Grzelczyk. Natomiast na kiermasz trafią polskie książki wyprzedawane przez publiczną bibliotekę w Mississauga.

Jak mówiły przyznały bibliotekarki w kilku oddziałach Biblioteki Publicznej Toronto (TPL), Polacy nie mają rozwiniętych nawyków czytelniczych, choć księgozbiór w języku polskim w TPL jest bardzo duży i stale uzupełniany. Zwracały uwagę, że znacznie więcej czytają chociażby Chińczycy, którzy z reguły utrzymują kontakt z rodzimym językiem i językiem rodziców.

Ulica Lecha Wałęsy w dzielnicy Cooksville. (Fot. Wikipedia)

"Właśnie dlatego tak nam zależy na działaniach dla dzieci, żeby wyrobiły sobie zwyczaj czytania. Stąd m.in. pomysł na wykorzystanie podczas pikniku japońskiej tradycji opowieści z wykorzystaniem plansz i obrazów - kamishibai. Ta forma teatru budzi duże zainteresowanie. Oczywiście będziemy kontynuować wcześniej rozpoczęty program Czytam po polsku" - dodała Grzelczyk.

W połowie września zainteresowani polskimi imprezami będą mogli się wybrać, jak co roku, na weekendowy Polski Festiwal odbywający się na zamkniętej wówczas dla ruchu Roncesvalles Avenue. Roncesvalles w zachodniej części Toronto określano dawniej mianem polskiej dzielnicy; o tej ulicy żartobliwie mówi się "Kielbasa Street". Wielu mieszkających tam Polaków wyprowadziło się do Mississauga, ale przy Roncesvalles nadal są polskie sklepy, restauracje i spora polska społeczność. Na Polskim Festiwalu odbędzie się wieczór teatralny "Pola Negri Stories" oraz zorganizowana będzie wystawa o Polakach w historii Kanady. Festiwalowi również patronuje Konsulat Generalny RP.

Doroczny Polski Festiwal to jednak, jak inne uliczne festiwale w Toronto, przede wszystkim dni jedzenia i muzyki, stąd polskie zespoły disco polo, zespoły wykonujące muzykę ludową, ale także Polky Village Band z Toronto, który uczestniczył w jednym z koncertów otwierających Festiwal Aszkenazyjski. Na Festiwalu co roku obecni są związani z Polską artyści – w jednej z poprzednich edycji prezentowała się jedna z najlepszych w mieście szkół tanga Rhythm and Motion, prowadzona przez Elisabeth Sadowską.

Kulturalna jesień w Toronto i okolicach będzie mieć dalszy ciąg w drugiej połowie września, gdy w Living Arts Centre w Mississauga będzie gościć Teatr Narodowy z "Garderobianym" - spektaklem, którego gwiazdami są Jan Englert i Janusz Gajos.

13 września ogłoszona zostanie lista gości Międzynarodowego Festiwalu Autorów w Toronto. Według wstępnych informacji, polskimi gośćmi tego trwającego od 18 do 28 października festiwalu literackiego będzie troje polskich pisarzy: Dorota Masłowska, Jakub Małecki i Jakub Żulczyk. Będą m.in. uczestniczyć w polskim wieczorze, który poprowadzi mieszkająca w Toronto i pisząca po angielsku Eva Stachniak, autorka bestsellerowej "Katarzyny Wielkiej" i "Bogini tańca".

Na początku listopada odbędzie się 10. edycja Festiwalu Polskich Filmów w Toronto.

Metropolia Toronto to miejsce, gdzie każdego dnia odbywają się dziesiątki wydarzeń kulturalnych. Jednak rzadko zdarza się, by w ciągu kilku tygodni pojawiło się tyle imprez z udziałem tak wielu polskich twórców, jak tej jesieni.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.06.2019
  GBP 4.757 złEUR 4.264 złUSD 3.754 złCHF 3.848 zł

  Sport


  Reklama