Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kanada: Alberta zniosła latem restrykcje, teraz w kryzysie pomaga wojsko

Kanada: Alberta zniosła latem restrykcje, teraz w kryzysie pomaga wojsko
Walterdale Bridge w Edmonton, stolicy prowincji Alberta, gdzie latem zniesiono restrykcje. (Fot. Getty Images)
Kanadyjskie wojsko od wczoraj pomaga na oddziałach intensywnej terapii w prowincji Alberta. Region, którego władze w lipcu zniosły wszelkie restrykcje związane z pandemią koronawirusa, obecnie ma najwyższą liczbę zakażeń koronawirusem i zgonów na Covid-19.
Reklama
Reklama

Na OIOM-ach w Albercie zaczynają pracę wojskowe pielęgniarki i pielęgniarze, do szpitali kierowani są też specjaliści wysłani przez kanadyjski Czerwony Krzyż.

To pomoc, o którą kilka dni temu poprosił rząd prowincji po wielu tygodniach krytyki ze strony lekarzy. Wskazywali oni, że możliwości pracy szpitali są na skraju załamania, a od końca sierpnia przekładane były planowe operacje. Liczba nowych zakażeń w prowincji wzrosła do tysiąca dziennie.

W połowie września premier Alberty Jason Kenney ogłosił powrót niektórych obostrzeń, trzy dni później związki zawodowe w służbie zdrowia pisały w liście do rządu o "załamaniu się na naszych oczach" systemu opieki zdrowotnej, a minister zdrowia Alberty podał się do dymisji. Jednak jeszcze tydzień temu Kenney obciążał winą za czwartą falę zakażeń osoby niezaszczepione przeciw Covid-19, w tym dzieci chodzące do szkół w rejonach, gdzie poziom szczepień jest niski.

Kanadyjskie wojsko wesprze pracę szpitali w kraju w związku z ryzykiem załamania się służby zdrowia. (Fot. Getty Images)

Alberta jest czwartą co do wielkości prowincją Kanady, zamieszkaną przez blisko 4,5 mln (12 proc.) z ponad 38,2 mln mieszkańców kraju. To jednak w właśnie tam notuje się obecnie ponad 20,2 tys. (45 proc.) z 44,7 tys. aktywnych przypadków Covid-19 w Kanadzie. Z 551 osób zmarłych w Kanadzie z powodu Covid-19 w ciągu ostatnich dwóch tygodni 208 osób to mieszkańcy Alberty.

W pełni zaszczepionych w Albercie jest ok. 73 proc. mieszkańców powyżej 12. roku życia, choć są rolnicze rejony prowincji, gdzie zaszczepionych nie jest nawet 40 proc. mieszkańców. Tymczasem dla całej Kanady odsetek w pełni zaszczepionych powyżej 12. roku życia to 80,7 proc. - wynika z poniedziałkowych danych federalnego resortu zdrowia.

Media szukają przyczyn, dla których sytuacja w Albercie jest tak odmienna od tej w innych prowincjach Kanady i przypomina USA. Wskazywane są polityczne podziały na wiejską, konserwatywną Kanadę oraz miejską, liberalną część kraju. Wczoraj jednym z najpopularniejszych wątków na Twitterze była "Tragedia w rolniczej Albercie". Dyskutowano o "głupocie" Alberty, ale też wskazywano na dziesięciolecia zaniedbań w sferze edukacji w tej prowincji.

Czytaj więcej:

Żona premiera Kanady ma koronawirusa

Kanada: Antyszczepionkowcy zaczęli utrudniać pracę szpitalom

Kanada: "Słodko-gorzkie" zwycięstwo Trudeau w wyborach

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama