Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Kamil Stoch honorowym zakopiańczykiem

Kamil Stoch honorowym zakopiańczykiem
Kamil Stoch znowu uhonorowany. (Fot. Facebook/Kamil Stoch)
Kamil Stoch został dzisiaj 31. honorowym obywatelem Zakopanego. 'Dziękuję, za tę nobilitację, za tytuł od miasta, w którym się urodziłem i gdzie stawiałem swoje pierwsze kroki jako skoczek narciarski' - stwierdził wybitny sportowiec.
Reklama

Stoch, jego żona Ewa, rodzice, siostry Anna i Natalia oraz dalsza rodzina weszli do Miejskiej Galerii Sztuki, gdzie zorganizowano uroczystą sesję rady miasta, w rytm hymnu ulubionej drużyny piłkarskiej FC Liverpool.

Po projekcji filmu przybliżającego sylwetkę skoczka laudacji dokonała Zofia Kiełpińska, była biathlonistka i olimpijka, a obecnie naczelnik wydziału sportu w zakopiańskim urzędzie miasta.

Burmistrzowie Leszek Dorula, Agnieszka Nowak-Gąsienica i Wiktor Łukaszczyk oraz przewodniczący miejskiej rady Jan Gluc wręczyli akt nadania honorowego obywatelstwa, w którym napisano m.in:

"W imieniu mieszkańców Zakopanego oraz swoim własnym chcemy podziękować za Pana wybitne osiągnięcia sportowe, za godną postawę i dumne reprezentowanie Polski na światowych arenach... Pragniemy uhonorować osobowość o wyjątkowym autorytecie, budzącą podziw i szacunek, człowieka skromnego, ceniącemu tradycyjne wartości oraz wiarę w Boga. Uznając pana zasługi Rada Miasta Zakopane nadaje panu tytuł Honorowego Obywatela".

"Dziękuję, za tę nobilitację, za przyznanie honorowego tytułu od miasta, w którym się urodziłem, w którym spędziłem swoją młodość, a przede wszystkim gdzie stawiałem swoje pierwsze kroki jako skoczek narciarski" - oświadczył krótko wzruszony Stoch.

Oprócz tablicy oprawionej w drewniane, rzeźbione podhalańskimi motywami ramki, Stoch otrzymał równie zdobioną statuetkę oraz tradycyjne atrybuty góralskiego ubrania - serdak i kapelusz.

To nie pierwsze wyróżnienie jakim uhonorowano multimedalistę olimpijskiego w tym miesiącu. Na początku czerwca rada gminy Poronin podjęła uchwałę, że jedna z ulic w rodzinnym Zębie będzie nosiła jego imię.

Stoch to czterokrotny olimpijczyk, trzykrotny indywidualny mistrz ZIO (dwa tytuły w 2014 i jeden w 2018), drużynowy brązowy medalista olimpijski z 2018, indywidualny i drużynowy mistrz świata (2013 i 2017), dwukrotny drużynowy brązowy medalista MŚ (2013 i 2015), indywidualny srebrny i drużynowy brązowy medalista MŚ w lotach narciarskich z 2018, dwukrotny zdobywca Pucharu Świata (2013/2014 i 2017/2018), zwycięzca 65. i 66. Turnieju Czterech Skoczni.

W sezonie 2017/2018 jako drugi zawodnik w historii (po Svenie Hannawaldzie, 2001/2002) wygrał wszystkie cztery konkursy TCS. Jest też triumfatorem w ubiegłosezonowych cyklach Raw Air, Willingen Five i Planica 7.

Pierwsze pucharowe punkty skoczek z Zębu zdobył w 2005 roku w Pragelato (7. miejsce). Po raz pierwszy na podium PŚ, i to na jego najwyższym stopniu, stanął sześć lat później w Zakopanem.

Stoch jest 31. honorowym obywatelem i drugim skoczkiem narciarskim w historii tego wyróżnienia. Siedem lat temu tytuł wręczony został Adamowi Małyszowi.

Honorowe obywatelstwo przyznawane jest w Zakopanem od 1901 r., kiedy to jako pierwsi otrzymali ten tytuł Władysław hrabia Zamoyski i Stanisławem Witkiewicz.

Wśród dotychczas wyróżnionych są też między innymi: prezydent Ignacy Mościcki, ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, marszałek Józef Piłsudski, Kornel Makuszyński, Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Witkiewicz, a także metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, kompozytor Henryk Mikołaj Górecki czy Wanda Półtawska.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2018
  GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

  Sport


  Reklama