Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Kamienny krąg ze Szkocji pochodzi z epoki Spice Girls, a nie brązu

Kamienny krąg ze Szkocji pochodzi z epoki Spice Girls, a nie brązu
Kamienny krąg w Leochel-Cushnie w Szkocji zbudowano w latach 90. (Fot. Facebook/Aberdeenshire Council)
Kamienny krąg w Aberdeenshire w Szkocji, początkowo uważany za sensację archeologiczną i obiekt sprzed ponad czterech tysięcy lat, jest tak naprawdę repliką z lat 90. XX wieku.
Reklama

Kamienna formacja, która została odkryta w listopadzie 2018 roku na terenie hrabstwa Aberdeenshire w północno-wschodniej Szkocji, wywołała ogromną sensację w całym kraju. Naukowcy byli przeświadczeni, iż monument jest kolejną pozostałością pradawnych przodków Szkotów.

Ekipa brytyjskich archeologów rozpoczęła prace nad "odkryciem”, kiedy właściciel ziemi, na której znajduje się krąg przyznał, że to on jest architektem i wykonawcą monumentu. "Krąg pochodzi z czasów, kiedy królował zespół Spice Girls” – donoszą brytyjskie media.

Archeolog Neil Ackerman zaznaczył, że odkrycie faktycznego wieku kamieni był "rozczarowujący", ale liczy na to, że krąg zostanie doceniony przez ludzi. 

Autentyczny jest na pewno krąg Brodnar (Ring of Brodgar) - neolityczny krąg kamienny znajdujący się na wyspach Orkady w Szkocji. Obiekt widnieje na światowej liście dziedzictwa UNESCO. (Fot. Getty Images)

"Mam nadzieję, że kamienie będą nadal cieszyć oko turystów i lokalnych mieszkańców - choć nie jest to miejsce starożytne, nadal znajduje się w fantastycznej lokalizacji i jest wspaniale wkomponowane w krajobraz” – podkreślił Ackerman.

Na terenie północno-wschodniej Szkocji znajduje się wiele unikalnych kamiennych kręgów, które powstały około 3 500 do 4 500 lat temu. Budowane były na bazie dawnych kopców.

Używano ich najprawdopodobniej do pochówku skremowanych ludzkich szczątków. "Cechą charakterystyczną jest duży poziomy kamień otoczony dwoma pionowymi zwykle umieszczonymi między południowym wschodem a południowym zachodem okręgu” -  informuje BBC.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.05.2019
  GBP 4.877 złEUR 4.299 złUSD 3.844 złCHF 3.833 zł

  Sport


  Reklama