Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Kami Rita chce pobić swój rekord wejść na Everest

Kami Rita chce pobić swój rekord wejść na Everest
Zdobycie Everestu to marzenie wielu alpinistów... (Fot. Getty Images)
Nepalczyk Kami Rita, który już 22 razy zdobył najwyższy szczyt świata Mount Everest (8 848 m) zamierza w maju znów atakować Czomolungmę i poprawić swój wyczyn. 'Rekordy są po to, by je łamać' - powiedział 49-letni Szerpa, który w planach ma kolejne wejścia.
Reklama

Ostatnie miesiące Rita poświęcił na budowaniu formy. W marcu zdobył najwyższą górę Europy - Elbrus na Kaukazie (5642 m), a po powrocie do Nepalu Island Peak (6189 m) w Himalajach.

"Moja następna, najbliższa misja to Everest po raz 23. Na tym nie koniec, bo zamierzam zdobyć szczyt 25 razy, a może i więcej" - stwierdził Rita pochodzący z biednej szerpańskiej rodziny, który jeszcze gdy był dzieckiem zaczął pracować jako tragarz.

49-latek nie zamierza przestawać zdobywać Everest, a do tego potrzebny jest odppowiedni kombinezon... (Fot. Getty Images)

Jako 12-latek nosił sprzęt zagranicznych himalaistów i turystów do bazy pod Everestem. Jego idolem stał się najsłynniejszy wspinający się Szerpa Tenzing Norgay. 29 maja 1953 roku wraz z Edmundem Hillarym z Nowej Zelandii stanęli, jako pierwsi ludzie w historii, na szczycie najwyższej góry świata.

W 1992 r. Rita zaczął się wspinać na ośmiotysięczniki ze starszym bratem Lakpą, a dwa lata później w wieku 24 lat po raz pierwszy zdobył Everest. Ponieważ najwyższe góry i praca to jego miłość - został zawodowym przewodnikiem.

Obecnie doświadczony przewodnik zarabia w sezonie 12 tysięcy dolarów, dwie dekady temu jedynie 2000, z których 500 musiał wydać na swój sprzęt i ubranie. Tragarz wysokogórski zarabia obecnie w sezonie 4000 dolarów.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.08.2019
  GBP 4.765 złEUR 4.366 złUSD 3.941 złCHF 4.023 zł

  Sport


  Reklama