Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

KE przeszła do drugiego etapu procedury wobec Polski w sprawie sądów

KE przeszła do drugiego etapu procedury wobec Polski w sprawie sądów
Komisja Europejska rozpoczęła kolejny krok procedury przeciwko Polsce. Na zdjęciu: Frans Timmermans. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska poinformowała, że przeszła do drugiego etapu w procedurze wobec Polski o naruszenie prawa UE, w związku z ustawą o ustroju sądów powszechnych, która podważa niezależność polskich sędziów.
Reklama
Reklama

Komisja zdecydowała się na ten krok w niecałe dwa tygodnie po otrzymaniu od polskich władz odpowiedzi na swoje zarzuty. Polskie władze przekonują, że zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych nie oddziałują na niezawiłość sędziów i ich orzecznictwo.

KE zauważa, że ustawa o ustroju sądów powszechnych jest niezgodna z prawem UE z uwagi na wprowadzenie odmiennego wieku emerytalnego dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski. Stanowi to dyskryminację ze względu na płeć i jest to sprzeczne z Art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia.

Komisja ma również zastrzeżenia prawne do uprawnienia ministra sprawiedliwości do uznaniowego przedłużania kadencji sędziów, którzy osiągnęli wiek emerytalny, jak również do uznaniowego odwoływania i powoływania prezesów sądów. "Podważy to niezależność polskich sądów, co jest niezgodne z Art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) w związku z Art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej" - podkreślono w komunikacie KE.

KE już wcześniej wyraziła obawę, że wprowadzane ustawą uprawnienie ministra sprawiedliwości do przedłużania kadencji sędziów, którzy osiągnęli wiek emerytalny, jak również do odwoływania i powoływania prezesów sądów, podważy niezależność polskich sądów.

"Nowe przepisy pozwalają ministrowi sprawiedliwości wywierać wpływ na poszczególnych sędziów, ponieważ przewidują mało precyzyjne kryteria dotyczące przedłużania mandatu sędziowskiego i nie wskazują terminu, w jakim należy podjąć decyzję w sprawie takiego przedłużenia. W konsekwencji podważają zasadę nieusuwalności sędziów. Uznaniowe uprawnienia ministra sprawiedliwości do powoływania i odwoływania prezesów sądów pozwalają mu ponadto wywierać na nich wpływ, gdy rozstrzygają w sprawach dotyczących stosowania prawa UE" – podkreśliła KE.

Wystosowana wczoraj uzasadniona opinia ze strony KE do polskich władz jest drugim etapem formalnego postępowania o naruszenie przez państwo członkowskie prawa UE. Warszawa ma teraz miesiąc na zastosowanie się do przesłanych zaleceń. Jeżeli nie podejmie odpowiednich działań, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zaniepokojenie Polską w Komisji Europejskiej pojawiło się za sprawą prób upartyjnienia Sądu Najwyższego i zmiany ustawy o sądownictwie.  W wyniku protestów, do których doszło w kraju i zagranicą, a także apelów ze strony m.in. USA oraz Wielkiej Brytanii, polski prezydent Andrzej Duda zawetował dwie z trzech kontrowersyjnych ustaw. Ich nowe projekty mają być jednak zaprezentowane już w przyszłym miesiącu.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama