Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

KE proponuje, by UE przedłużyła zamknięcie swoich granic do 15 maja

KE proponuje, by UE przedłużyła zamknięcie swoich granic do 15 maja
Niewykluczone, że zamknięcie granic zewnętrznych nie skończy się nawet 15 maja. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska wezwała wczoraj państwa członkowskie i państwa stowarzyszone w ramach Schengen do przedłużenia czasowego zamknięcia granic dla podróży, które nie są niezbędne, do 15 maja. To konsekwencja stałego wzrostu nowych przypadków koronawirusa w UE.
Reklama
Reklama

"Doświadczenia państw członkowskich i innych krajów narażonych na pandemię pokazują, że środki zastosowane w celu zwalczania rozprzestrzeniania się wirusa wymagają więcej niż 30 dni, aby były skuteczne" - wskazała w komunikacie KE.

Początkowo ograniczenie, które zostało wprowadzone w drugiej połowie marca, miało obowiązywać właśnie przez 30 dni. Środki obejmują wszystkie państwa członkowskie Schengen, ale też Bułgarię, Chorwację, Cypr i Rumunię oraz cztery państwa stowarzyszone z Schengen: Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię. W sumie to 30 krajów.

"Chociaż pierwsze rezultaty, które obserwujemy, są zachęcające, przedłużenie ograniczenia podróży jest konieczne, aby nadal zmniejszać ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się choroby. Nie powinniśmy pozwolić na otwarcie drzwi, gdy jeszcze zabezpieczamy nasz dom" - podkreślił wiceszef KE Margaritis Schinas.

Ocena KE wskazuje na stały wzrost liczby nowych przypadków i zgonów z powodu koronawirusa w całej UE. (Fot. Getty Images)

Przeprowadzona przez Komisję ocena wskazuje na stały wzrost liczby nowych przypadków i zgonów z powodu koronawirusa w całej UE, a także na postęp pandemii poza Unią, w tym w krajach, z których miliony ludzi zwykle podróżują co roku do Europy. Bruksela uznała, że w związku z tym przedłużenie ograniczenia podróży jest konieczne, aby zmniejszyć ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się choroby.

Niewykluczone, że zamknięcie granic zewnętrznych nie skończy się 15 maja. KE zapowiedziała, że ewentualne dalsze przedłużenie restrykcji musiałoby uwzględniać rozwój sytuacji epidemicznej.

Ograniczenie podróży nie dotyczy obywateli UE, obywateli krajów spoza Unii, ale należących do strefy Schengen i członków ich rodzin, a także obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi w UE, jeśli chcą wracać do domu.

Wytyczne Komisji mówią też, że możliwość wjazdu na terytorium UE powinni mieć lekarze, pielęgniarki, pracownicy służby zdrowia, badacze i eksperci pomagający w radzeniu sobie z epidemią, a także osoby przewożące towary, pracownicy przygraniczni oraz sezonowi pracownicy rolni.

Czytaj więcej:

Polacy dojeżdżający do pracy w Niemczech "znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji"

Niemcy rozważają rozszerzenie kontroli na granicy z Polską

MSZ: Polacy dalej mogą liczyć na wsparcie w powrotach

Hiszpania wprowadza ułatwienia dla imigrantów do pracy w rolnictwie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama