Menu

KE kolejny raz apeluje o przygotowania do Brexitu bez porozumienia

KE kolejny raz apeluje o przygotowania do Brexitu bez porozumienia
Unia Europejska wskazała, że mimo zawirowań w brytyjskim parlamencie, twardy Brexit jest bardzo prawdopodobny. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska kolejny raz zaapelowała do obywateli i unijnych przedsiębiorstw o przygotowania na wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. Bruksela podkreśla, że bez względu na zawirowania w Londynie, jest gotowa pracować z premierem Borisem Johnsonem.
Reklama

Po odejściu 21 posłów z Partii Konserwatywnej rząd w Londynie stracił większość w parlamencie, co oznacza, że będzie mu ciężko zrealizować plany wyjścia z UE 31 października, nawet bez umowy. Izba Gmin chce wbrew rządowi - w razie braku osiągnięcia porozumienia z Brukselą - doprowadzić do opóźnienia Brexitu do 31 stycznia 2020 roku.

"W polityce w Londynie może być teraz wiele zwrotów akcji, ale nasze stanowisko jest niezmienne: jesteśmy gotowi pracować konstruktywnie z premierem Borisem Johnsonem i przyjrzeć się wszelkim konkretnym propozycjom, o ile są one zgodne z porozumieniem o wyjściu" - przekazała na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Mina Andreewa.

Unijni komisarze, którzy spotkali się na regularnym posiedzeniu pierwszy raz po przerwie wakacyjnej, zajmowali się planowaniem awaryjnym, gdyby Zjednoczone Królestwo opuściło Wspólnotę z końcem przyszłego miesiąca bez umowy rozwodowej.

Na wypracowanie porozumienia z UK pozostało już niewiele czasu. (Fot. Getty Images)

Główny negocjator UE ds. Brexitu Michel Barnier przekazał kolegium komisarzy informacje na temat kontaktów na poziomie technicznym ze stroną brytyjską. Dzisiaj rozmowy te są kontynuowane w Brukseli, ale na razie nie ma informacji, by przyniosły jakiś przełom. "To zadanie Wielkiej Brytanii, by wyjść z konkretnymi propozycjami, które są do zrealizowania i są zgodne z porozumienie o wyjściu" - zaznaczyła Andreewa.

KE przyjęła "ostateczną odezwę" do obywateli i firm unijnych UE27 do przygotowania się na scenariusz zakładający brak porozumienia. Jeśli nie nastąpi kolejne przedłużenie Brexitu, to do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zostało osiem tygodni.

KE opublikowała szczegółową listę kontrolną, która ma pomóc przedsiębiorstwom prowadzącym handel z Wielką Brytanią w ostatecznych przygotowaniach. "W celu zminimalizowania zakłóceń w handlu wszystkie podmioty zaangażowane w łańcuchy dostaw z Wielką Brytanią – niezależnie od miejsca ich siedziby – powinny być świadome swoich obowiązków i niezbędnych formalności w handlu transgranicznym" - podkreśliła KE.

Czy Wielka Brytania dogada się z UE, aby uniknąć bezumownego rozwodu? (Fot. Getty Images)

Komisarze zaproponowali też, by na 2020 rok przedłużyć rozwiązania awaryjne dla sektora rybołówstwa przewidziane na obecny rok, a także rozwiązania dotyczące ewentualnego udziału Wielkiej Brytanii w budżecie UE na 2020 r.

Oznacza to, że Wielka Brytania i beneficjenci z tego kraju będą nadal kwalifikować się do uczestnictwa w programach w ramach budżetu UE i otrzymywać finansowanie do końca 2020 roku, jeżeli Wielka Brytania zaakceptuje i spełni warunki określone już w rozporządzeniu awaryjnym z 2019 roku, opłaci składki budżetowe za 2020 rok i umożliwi przeprowadzenie wymaganych audytów i kontroli.

Inna z przyjętych propozycji przewiduje udostępnienie środków z Europejskiego Funduszu Solidarności i Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji na wsparcie przedsiębiorstw, pracowników i państw członkowskich najbardziej dotkniętych skutkami braku porozumienia.

Chodzi o to, by przy spełnieniu określonych warunków można było pokryć z nich poważne obciążenia finansowe, jakie mogą wyniknąć dla państw członkowskich w przypadku braku porozumienia, a także zapewnić możliwość wspierania pracowników, którzy stracą pracę przez Brexit bez umowy.

Projekty te muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę UE, w której zasiadają przedstawiciele państw członkowskich.

Jeżeli Wielka Brytania wystąpi z UE bez porozumienia, stanie się państwem trzecim bez żadnych uzgodnień przejściowych. Od tej chwili całe unijne prawo pierwotne i wtórne przestanie w odniesieniu do niej obowiązywać. Nie będzie okresu przejściowego, który przewidziano w umowie o wystąpieniu.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama