Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

KE daje zielone światło na 6 mld euro pomocy dla Lufthansy

KE daje zielone światło na 6 mld euro pomocy dla Lufthansy
Teraz zgodę na przyjęcie pomocy od państwa muszą wyrazić akcjonariusze Lufthansy. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska poinformowała, że zaaprobowała pomoc publiczną rządu Niemiec dla Lufthansy w wysokości 6 mld euro. Wsparcie to ma mieć formę dokapitalizowania Deutsche Lufthansa AG, firmy matki grupy Lufthansa.
Reklama
Reklama

Działanie to jest częścią większego pakietu, obejmującego również gwarancję państwa na pożyczkę w wysokości 3 mld euro, którą Niemcy planują udzielić Lufthansie jako pomoc indywidualną w ramach programu zatwierdzonego przez KE 22 marca. W sumie pomoc publiczna rządu w Berlinie dla niemieckiego przewoźnika ma wynieść 9 mld euro.

"Ta znaczna kwota pomoże Lufthansie przetrwać obecny kryzys związany z koronawirusem, który szczególnie dotknął sektor lotniczy. Ale wiąże się ona z warunkami, w tym dotyczącymi zapewnienia odpowiedniego wynagrodzenia dla państwa oraz dalszych środków, mających ograniczyć zakłócenia konkurencji" - oświadczyła wiceszefowa KE Margrethe Vestager.

Komisja podkreśliła, że zgoda na pomoc została przyznana pod warunkiem, że nie przekroczy ona "minimum niezbędnego do zapewnienia rentowności" Lufthansy i nie wykracza ona poza przywrócenie pozycji kapitałowej, jaką grupa miała przed wybuchem pandemii. Oceniając proporcjonalność dokapitalizowania, Komisja wzięła pod uwagę potrzeby kapitałowe i płynności na poziomie całej grupy.

Jak zaznaczono, pomoc nie będzie mogła być darmowa - Niemcy będą musiały zarobić na pożyczce udzielonej grupie Lufthansa. (Fot. Getty Images)

Nie jest pewne, czy pomoc zostanie przyjęta - zadecydują o tym akcjonariusze Lufthansy. Sprawa była negocjowana od tygodni. Zarząd i udziałowcy giganta bronili się przed warunkami, które miałyby negatywne konsekwencje dla spółki i jej właścicieli. Nie udało się tego jednak uniknąć.

Dokapitalizowanie ma zapobiec niewypłacalności Lufthansy. Jeśli by to tego doszło to miałoby poważne konsekwencje dla niemieckiego rynku pracy, ale także komunikacji w kraju i handlu zagranicznego. Bruksela podkreśla, że środki jakie zostaną wyłożone nie będą przyznane za darmo - państwo otrzyma odpowiednie wynagrodzenie za inwestycję.

Przewoźnicy grupy Lufthansa to Deutsche Lufthansa, Swiss International, Brussels Airlines, Austrian Airlines, Air Dolomiti, Eurowings, Germanwings, Edelweiss Air i SunExpress Deutschland.

Czytaj więcej:

Lufthansa przywraca część kursów. Na liście m.in. Rodos i Majorka

Lufthansa zamierza zwolnić 22 tys. pracowników

Loty w czasach koronawirusa: Maski, okrojone usługi, koniec z alkoholem

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 22.04.2024
    GBP 5.0131 złEUR 4.3203 złUSD 4.0540 złCHF 4.4505 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama