Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

KE chce ułatwić dostęp do dokumentacji medycznej w całej UE

KE chce ułatwić dostęp do dokumentacji medycznej w całej UE
Unia Europejska chce ujednolicić system opieki zdrowotnej. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska przedstawiła zalecenia w sprawie utworzenia systemu mającego umożliwić obywatelom dostęp do ich elektronicznej dokumentacji zdrowotnej we wszystkich państwach członkowskich UE.
Reklama

"Jeśli Europejczycy mogą bez przeszkód poruszać się po UE, to jest jasne, że tak samo powinno być z ich danymi dotyczącymi zdrowia" - przekazała na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Marija Gabriel.

Państwa członkowskie zaczęły już umożliwiać dostęp do niektórych elementów elektronicznej dokumentacji medycznej i ich wymianę ponad granicami. Sytuacja jednak różni się w zależności od kraju, a współpraca na razie jest ograniczona. Np. od 21 stycznia 2019 roku obywatele Finlandii mogą przy użyciu elektronicznych recept kupować leki w Estonii, a luksemburscy lekarze wkrótce będą mieli dostęp do kartotek pacjentów z Czech.

Wielu obywateli państw unijnych ma jedynie ograniczony dostęp cyfrowy do swojej dokumentacji elektronicznej lub nie ma go w ogóle. Wydane przez KE zalecenia mają pomóc w zmianie tej sytuacji.

"Będąc młodym lekarzem, nigdy nie pomyślałbym, że pewnego dnia będę stał tutaj przed wami i przedstawiał taką dużą rzecz. To może nie wydawać się rewolucją, ale przynajmniej mam nadzieję, że jest to przyjmowana z zadowoleniem ewolucja" - przekazał dziennikarzom komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis.

KE zaleca państwom członkowskim, by poza kartotekami rozszerzyły prace w sprawie wymiany nowych obszarów dokumentacji. Chodzi o badania laboratoryjne, sprawozdania z wypisów ze szpitala oraz obrazowanie (np. prześwietlenia) i sprawozdania z obrazowania. Inicjatywa tworzy też warunki dla opracowania specyfikacji technicznych, które będą zawsze stosowane do wymiany dokumentacji medycznej.

Andriukaitis tłumaczył, że dzięki informacjom, jakie mogą uzyskać o pacjentach lekarze np. przy wypadku za granicą, mogą oni uniknąć podania nieodpowiednich leków alergikom czy mogą obejrzeć prześwietlenie sprzed kilku lat.

KE podkreśla, że dostęp do kompletnej osobistej dokumentacji medycznej w całej UE to podniesienie jakości i zapewnienie ciągłości opieki dla obywateli, którzy przemieszczają się pomiędzy państwami członkowskimi.

Ułatwienie wymiany danych przełożyłoby się też na pobudzenie badań medycznych dotyczących np. chorób przewlekłych i neurodegeneracyjnych. Dzielenie się niedawnymi badaniami laboratoryjnymi i badaniami radiologicznymi pacjenta miałoby ponadto wesprzeć efektywność systemów opieki zdrowotnej.

 

  Komentarze


  • M
   7 lutego, 08:06

   'Będąc młodym lekarzem' skojarzyło mi się z 'Będąc młodą lekarką wszedł raz do mnie pacjent' i już nie byłam w stanie skupić się na czytaniu :-)

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama