Menu

Już tylko dwóch kandydatów na premiera: Johnson i Hunt powalczą o schedę po premier May

Już tylko dwóch kandydatów na premiera: Johnson i Hunt powalczą o schedę po premier May
Z 5 kandydatów zostało już tylko dwóch... (Fot. Getty Images)
Były brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson i obecny szef dyplomacji Jeremy Hunt powalczą o głosy ok. 160 tys. członków Partii Konserwatywnej w wyborach następcy ustępującej premier Theresy May. Zwycięzca obejmie stery ugrupowania i stanie na czele rządu.
Reklama

Johnson, który wygrał wszystkie dotychczasowe rundy głosowania pośród 313 posłów torysów zasiadających w Izbie Gmin, uzyskał w piątej, decydującej turze aż 160 głosów (51,1 proc.), zdecydowanie wyprzedzając Hunta mającego poparcie jedynie 77 deputowanych (24,6 proc.).

"Jestem głęboko zaszczycony tym, że uzyskałem w ostatnim głosowaniu ponad 50 proc. wszystkich głosów. Dziękuję wszystkim za wsparcie i wyczekuję już wyjazdów w teren, aby przedstawić mój plan zrealizowania Brexitu, zjednoczenia naszego kraju i stworzenia jaśniejszej przyszłości dla nas wszystkich" - napisał na Twitterze były szef MSZ.

Z kolei Hunt, który w lipcu 2018 r. zastąpił Johnsona na stanowisku szefa dyplomacji, przyznał, że nie jest faworytem rywalizacji, ale zaznaczył, że "w polityce czasami zdarzają się niespodzianki - tak jak dzisiaj".

"Nie mam wątpliwości co do odpowiedzialności, jaką dźwigam na swoich ramionach, za pokazanie mojej partii, jak możemy doprowadzić do zrealizowania Brexitu zamiast przedterminowych wyborów" - podkreślił. Dodał, że możliwe jest jednocześnie "przyspieszenie gospodarcze" oraz to, by Wielka Brytania "mogła występować w świecie z podniesionym czołem".

Na trzecim miejscu w finałowej rundzie znalazł się minister środowiska Michael Gove (75 głosów, czyli 24 proc.), który tym samym odpadł z rywalizacji.

Johnson jest kontrowersyjną postacią w brytyjskiej polityce, m.in. przez skłonność do gaf i niefortunnych wypowiedzi, a także długą historię romansów i co najmniej jednego nieślubnego dziecka. (Fot. Getty Images)

Komentatorzy wskazywali jednak na niespodziewanie niski przepływ głosów od wyeliminowanego w poprzedniej rundzie szefa MSW Sajida Javida do Johnsona. To może sugerować - spekulowali - że sztab faworyta zdecydował się na użyczenie części swoich głosów, instruując grupę posłów, by poparli Hunta w celu pokonania Gove'a, uważanego za potencjalnie groźniejszego dla Johnsona rywala.

55-letni Johnson jest absolwentem prestiżowej szkoły w Eton oraz Uniwersytetu Oksfordzkiego, a także byłym dziennikarzem: karierę rozpoczynał w "The Times" (z którego został zwolniony za zmyślanie cytatów), następnie był korespondentem "Daily Telegraph" w Brukseli i redaktorem naczelnym konserwatywnego tygodnika "The Spectator".

W 2001 roku został po raz pierwszy wybrany do Izby Gmin, a w latach 2008-2016 piastował stanowisko burmistrza Londynu, odpowiadając m.in. za organizację igrzysk olimpijskich w 2012 roku i wprowadzenie systemu wypożyczania rowerów, nazywanych potocznie "rowerami Borisa".

W kampanii przed referendum w sprawie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej w czerwcu 2016 roku był jedną z wiodących postaci kampanii za opuszczeniem Wspólnoty, a po rezygnacji premiera Davida Camerona objął stanowisko ministra spraw zagranicznych w nowym rządzie May.

Zrezygnował z tego urzędu w lipcu 2018 r. w ramach sprzeciwu wobec rządowej strategii negocjacyjnej w sprawie Brexitu; tym samym umocnił się na pozycji faworyta eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej.

Johnson jest kontrowersyjną postacią w brytyjskiej polityce, m.in. przez skłonność do gaf i niefortunnych wypowiedzi, a także długą historię romansów i co najmniej jednego nieślubnego dziecka. W ostatnich miesiącach media śledziły jego rozstanie z żoną, z którą polityk ma czwórkę dzieci, oraz związek z młodszą o ponad 20 lat byłą szefową ds. komunikacji Partii Konserwatywnej Carrie Symonds.

52-letni Hunt również jest absolwentem Uniwersytetu Oksfordzkiego, po ukończeniu studiów pracował m.in. w firmie doradczej oraz jako nauczyciel angielskiego w Japonii. W kolejnych latach utworzył najpierw agencję PR, a później firmę pomagającą w studiowaniu poza granicami kraju; sprzedał ją w 2017 roku, dzięki czemu stał się najbogatszym członkiem rządu.

52-letni Hunt również jest absolwentem Uniwersytetu Oksfordzkiego, po ukończeniu studiów pracował m.in. w firmie doradczej oraz jako nauczyciel angielskiego w Japonii. (Fot. Getty Images)

W Izbie Gmin Hunt zasiada od 2005 roku, a po dojściu Partii Konserwatywnej do władzy w 2010 roku objął tekę ministra kultury, mediów i sportu; odpowiedzialny był wówczas za nadzór nad organizowanymi w Londynie igrzyskami olimpijskimi z 2012 r. Po ich zakończeniu został mianowany ministrem zdrowia, którym był aż do 2018 r. - był tym samym najdłużej urzędującym szefem tego resortu w historii.

Przed referendum w sprawie Brexitu Hunt był zwolennikiem dalszego pozostania we Wspólnocie, ale od tego czasu zmienił stanowisko i podkreśla swoją determinację do zrealizowania podjętej przez Brytyjczyków decyzji o wyjściu z UE. W lipcu 2018 r. zastąpił Johnsona na stanowisku ministra spraw zagranicznych.

Hunt jest związany z Chinką Lucią Guo, z którą ma troje dzieci. W 2018 r. media zwróciły uwagę na jego wpadkę, kiedy podczas wizyty w Japonii powiedział, że jego żona jest... Japonką.

W walce o miejsce w finałowej dwójce Johnson i Hunt pokonali dziesięcioro innych kandydatów, w tym m.in. ministra rozwoju międzynarodowego Rory'ego Stewarta, byłego ministra ds. Brexitu Dominica Raaba i byłą liderkę Izby Gmin Andreę Leadsom.

Ostateczną decyzję w sprawie wyboru lidera ugrupowania podejmie teraz około 160 tys. członków Partii Konserwatywnej, którzy będą mogli porozmawiać z kandydatami podczas kilkunastu spotkań wyborczych w całym kraju. Pierwsze zaplanowane jest na jutro w Birmingham; ostatnie - na 17 lipca w Londynie.

Karty do głosowania korespondencyjnego zostaną rozesłane pod koniec pierwszego tygodnia lipca i powinny trafić z powrotem do partyjnej centrali najpóźniej do godz. 17:00 czasu lokalnego 22 lipca br.

Według sondażu konserwatywnego portalu ConservativeHome.com, Johnson jest zdecydowanym faworytem głosowania i może liczyć nawet na 72 proc. poparcia przy ledwie 26 proc. głosów na Hunta.

Nowy premier i lider Partii Konserwatywnej zostanie najprawdopodobniej ogłoszony następnego dnia, 23 lipca, co zakończy trzyletnie rządy May.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.11.2019
  GBP 5.002 złEUR 4.298 złUSD 3.885 złCHF 3.910 zł

  Sport


  Reklama