Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pizza niejedno ma imię

Pizza niejedno ma imię
Jaka pizza jest Twoją ulubioną? (Fot. Getty Images)
Klasyczna margherita, z dodatkiem szynki i pieczarek albo podwójnym serem, biała, czyli bez sosu pomidorowego bądź na spodzie z kalafiora - pizza niejedno ma imię. W sobotę przypada międzynarodowe święto tej słynnej na cały świat włoskiej potrawy.
Reklama
Reklama

Włoska pizza uważana jest za najlepszą na świecie ze względu na jej prostotę, a zarazem wyrazistość smaku - przekonywał Giancarlo Russo, rodowity Włoch, który jest szefem kuchni we włoskiej restauracji w Warszawie.

Z kolei kucharz Grzegorz Łapanowski pizzę nie tylko lubi, ale poniekąd ma do niej sentyment. "Dla mnie przygoda kulinarna w tym profesjonalnym świecie poniekąd zaczęła się właśnie od pizzy, bo mając 19 lat gotowałem, piekłem, kroiłem, obierałem i dużo zmywałem w jednej ze szczecińskich pizzerii" - wspominał.

Jego zdaniem, pizza powinna zmieniać się tak, jak zmienia się krajobraz za oknem... Kucharz uważa też, że sekret udanej pizzy tkwi w dobrych produktach. "W tym przypadku to będzie dobra mąka i wszystko to, co na pizzę się składa - pomidory, ser, dodatki. Pytanie, jak bardzo jesteśmy ortodoksyjni, bo jeżeli mówimy np. o mojej ulubionej pizzy, którą jadam w Warszawie, to ona robiona jest wyłącznie z włoskich produktów" - mówi i przekonuje, że domowym sposobem też możemy zrobić super pizzę.

I tak, aby z domowej pizzy uzyskać tę najbardziej podobną do włoskiej - poza wysokiej, jakości składnikami - jest pieczenie ciasta na kamieniu. Jak przyznała pochodząca z Rzymu Cristina Catese, szefowa kuchni Akademii Kulinarnej Whirlpool, kamienia do pizzy używa już od wielu lat, bowiem - jak przekonuje - jego największą zaletą jest to, że temperatura rozkłada się równomiernie na całej powierzchni, dzięki czemu cała pizza piecze się równomiernie.

Dominika Wójciak, zwyciężczyni III polskiej edycji programu "MasterChef" i autorka książek kulinarnych, często decyduje się na alternatywne rozwiązanie, co dotyczy również pizzy, a dokładniej jej spodu. "Wszystkim, którzy boją się ciasta drożdżowego polecam - i chyba robi się szybciej, bo nie trzeba czekać aż ciasto wyrośnie - pizzę na spodzie z kalafiora. Choć nie jest to taka pizza, którą można wziąć w dłoń nie podtrzymując jej od spodu, ale jest smaczna, chrupiąca i zdrowa" - wyliczała Wójciak. Co więcej, kalafiorową pizzę mogą jeść osoby nietolerujące glutenu, bo zamiast pszennej mąki daje się starte migdały. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.04.2024
GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama