Juventus seal record eighth straight title

Szczęsny z kolejnym "scudetto"! (Fot. Getty Images)
Juventus beat Fiorentina 2-1 at home to clinch a record-extending eighth straight Italian Serie A title.

Tylko trzy inne zespoły w historii rywalizacji o mistrzostwo Włoch zapewniły sobie tytuł na pięć kolejek przed końcem sezonu: Torino (1947/48), Fiorentina (1955/56) i Inter Mediolan (2006/07). Juventus miał szansę pobić ten rekord w poprzednią sobotę, ale niespodziewanie przegrał w Ferrarze z ekipą Thiago Cionka - SPAL 1:2. Trzy dni później uległ na swoim stadionie w takim samym stosunku Ajaxowi Amsterdam i odpadł z Ligi Mistrzów.

Zanosiło się na to, że także w Wielką Sobotę "Juve" nie zdoła definitywnie zakończyć rywalizacji o "scudetto". W szóstej minucie Fiorentina wyszła na prowadzenie po golu Serba Nikoli Milenkovica. Przy próbie interwencji w tej sytuacji urazu ręki doznał bramkarz gospodarzy Wojciech Szczęsny, ale po zabiegach sztabu medycznego Polak był w stanie kontynuować grę.

Goście sprawiali w pierwszej połowie lepsze wrażenie, turyńczyków przed stratą kolejnych goli uratowały słupek i poprzeczka. Jednak w 37. minucie to gospodarze zdobyli bramkę po strzale Brazylijczyka Alexa Sandro.

Z czasem "Viola" była coraz bardziej spychana do defensywy i w 53. minucie już przegrywała. Po akcji Portugalczyka Cristiano Ronaldo na prawym skrzydle piłkę do własnej siatki przypadkowo posłał Argentyńczyk German Pezzella.

Juventus zgromadził 87 punktów i ma 20 przewagi nad wiceliderem Napoli. Drużyna Arkadiusza Milika oraz Piotra Zielińskiego w jedynym jutrzejszym meczu tej kolejki podejmie Atalantę Bergamo i może zmniejszyć dystans najwyżej do 17 punktów, a do końca sezonu pozostało pięć kolejek.