Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Juncker przed głosowaniem do brytyjskich posłów: Nie będzie trzeciej szansy

Juncker przed głosowaniem do brytyjskich posłów: Nie będzie trzeciej szansy
Juncker ostrzegł brytyjskich posłów, że wynik dzisiejszego głosowania może mieć poważne konsekwencje. (Fot. Getty Images)
'Nie będzie trzeciej szansy. Chciałbym, aby brytyjscy posłowie zatwierdzili osiągniętą umowę, która umożliwi uporządkowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE' - zapowiedział szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podczas debaty w europarlamencie w Strasburgu.
Reklama

Juncker wziął dziś udział w debacie, w trakcie której premier Słowacji Peter Pellegrini przedstawiał swoją wizję przyszłości integracji europejskiej.

"Brexit to przeszłość. W 2016 roku w Bratysławie rozpoczęliśmy naszą wspólną przyszłość w ramach unijnej 27. Na tym musimy się teraz skoncentrować" – wskazał przewodniczący KE.

W 2016 roku w stolicy Słowacji został zorganizowany po raz pierwszy szczyt z udziałem 27 krajów unijnych po decyzji Brytyjczyków o wyjściu z UE.

Juncker zaznaczył, że zawarta wczoraj wieczorem z premier Wielkiej Brytanii Theresą May umowa jest zarówno "brytyjska”, jak i "europejska”, dlatego też liczy na jej zaakceptowanie w głosowaniach w Izbie Gmin.

Juncker i May poinformowali wczoraj późnym wieczorem, że porozumieli się w sprawie "prawnie wiążących" zapisów dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Na dziś zaplanowana jest publikacja szczegółowej analizy prawnej proponowanych zmian.

"Nasza umowa zawiera istotne wyjaśnienia i gwarancje prawne w odniesieniu do umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE i backstopu. Wybór jest jasny: albo ta umowa albo Brexit może się w ogóle nie wydarzyć. Sprawmy, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE będzie uporządkowanym procesem do końca. Jesteśmy to winni historii" – ocenił Juncker.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z May po spotkaniu w Strasburgu Juncker oświadczył, że nie są planowane dalsze rozmowy na ten temat i podkreślił, że brytyjscy posłowie, którzy będą dziś głosowali nad zaakceptowaniem projektu umowy będą ryzykować Brexitem bez porozumienia lub wręcz odwróceniem decyzji o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE, jeśli ponownie zdecydują się na odrzucenie przedstawionej propozycji.

 

  Komentarze


  • Utuczony Czipsami
   12 marca, 16:44

   Jak nie miało być drugiej szansy a była to i trzecia będzie bo jak widać Niemcy też mają dużo do stracenia, gdyby było inaczej to już rozmowy by nie miały miejsca

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.05.2019
  GBP 4.885 złEUR 4.311 złUSD 3.870 złCHF 3.834 zł

  Sport


  Reklama