Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Juncker ostrzega Theresę May w sprawie daty Brexitu

Juncker ostrzega Theresę May w sprawie daty Brexitu
Theresa May chce tylko nieznacznego opóźnienia Brexitu. (Fot. Getty Images)
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w rozmowie telefonicznej z brytyjską premier Theresą May ostrzegł ją przed wydłużaniem procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE na okres po wyborach do PE - poinformował dziś rzecznik KE.
Reklama

"Przewodniczący Juncker oficjalnie ostrzegł premier przed włączeniem daty przedłużenia (Brexitu - przyp.red.), która przypada na okres po wyborach do PE. Dlatego powtórzył jej swoją radę z listu z 11 marca, że proces wyjścia musi być zakończony przed 23 maja; w przeciwnym razie napotkamy trudności instytucjonalne i niepewność prawną” – przekazał rzecznik.

"Wybory do Parlamentu Europejskiego muszą się odbyć, jeśli data przedłużenia (Brexitu – przyp.red.) przypadnie po 23 maja" – dodał.

Juncker uważa jednocześnie – jak dodał rzecznik - że dobrze, iż premier przedstawia swoje "przemyślenia” przywódcom unijnym przed szczytem UE zaplanowanym na jutro i pojutrze.

May potwierdziła dziś rano w Izbie Gmin, że zwróciła się do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia z UE do 30 czerwca. Zaznaczyła, że sprzeciwia się dłuższemu opóźnieniu Brexitu.

Szefowa rządu w szczególności wykluczyła udział Wielkiej Brytanii w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podkreśliła, że "nie wierzy, aby było to w czyimkolwiek interesie", a zwrócenie się do elektoratu w celu wyboru 73 brytyjskich posłów ponad trzy lata po tym, gdy wyrażono wolę opuszczenia Wspólnoty byłoby "nieakceptowalne".

Nowi eurodeputowani obejmą swoje mandaty dopiero 2 lipca i jeśli Wielka Brytania miałaby wtedy nadal być państwem członkowskim UE, musiałaby wybrać swoich 73 przedstawicieli.

Jakiekolwiek przedłużenie procesu opuszczenia UE wymaga jednomyślnej zgody 27 pozostałych państw członkowskich. Wniosek Londynu będzie prawdopodobnie omówiony podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli.

W razie braku jakichkolwiek ustaleń - przyjęcia porozumienia z UE lub przedłużenia procesu wyjścia z Unii - niezależnie od przyjętej w ubiegłym tygodniu opinii politycznej Izby Gmin przeciwko wyjściu z UE bez umowy, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę o północy z 29 na 30 marca.

 

  Komentarze


  • Robi
   20 marca, 14:06

   Junker jest chory jesli angole wychodza z UE to kij im w plecy juz wielkie firmy pouciekaly i ludzie tez.

  • Hd
   20 marca, 15:26

   Eu cierpliwość się skonczyla

  • I już...
   21 marca, 06:59

   Wypad !!!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.06.2019
  GBP 4.770 złEUR 4.255 złUSD 3.738 złCHF 3.831 zł

  Sport


  Reklama