Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Juncker: Prowadzimy konstruktywny dialog z polskim rządem

Juncker: Prowadzimy konstruktywny dialog z polskim rządem
Jean Claude Juncker spotkał się niedawno z polskim premierem Mateuszem Morawieckim. (Fot. Getty Images)
Prowadzimy konstruktywny dialog w sprawie praworządności z polskim rządem, a uruchomienie Artykułu 7 Traktatu o UE nie oznacza sankcji. To artykuł, który ma być ostrzeżeniem - oświadczył w Strasburgu szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
Reklama

Juncker wziął udział w debacie w Parlamencie Europejskim poświęconej wyzwaniom stojącym przed bułgarską prezydencją w Radzie UE.

"Prowadzimy konstruktywny dialog z polskim rządem. W Brukseli przyjąłem nowego premiera Polski (Mateusza Morawieckiego) i staraliśmy się doprowadzić do zbliżenia poglądów. Nie prowadzimy wojny z Polską, tylko rozmowy z polskim rządem. Uruchomienie artykułu 7 traktatu unijnego nie oznacza sankcji, to jest artykuł, który ma być ostrzeżeniem. Mam nadzieję, że w Polsce przestanie się mówić, że naszym głównym celem jest nałożenie na nią kary" - przekazał przewodniczący KE.

Zaapelował też do premiera Bułgarii Bojko Borisowa i jego rządu, aby w konstruktywny i kompromisowy sposób podszedł do kwestii uruchomienia Art. 7 wobec Polski. "Poszukiwanie kompromisu należy zresztą do zadań państwa sprawującego prezydencję" - dodał szef KE.

Komisja Europejska w grudniu podjęła decyzję o uruchomieniu wobec Polski procedury z Art. 7 traktatu unijnego. Wiceszef KE Frans Timmermans, który poinformował o tej decyzji, podkreślił, że Komisja daje Polsce trzy miesiące na wprowadzenie w życie rekomendacji dotyczących praworządności.

9 stycznia w Brukseli Juncker spotkał się z premierem Morawieckim. Kolacja obu polityków, w której brali też udział Timmermans oraz minister ds. europejskich Konrad Szymański, trwała ponad dwie godziny - dłużej niż początkowo planowano. Źródła dyplomatyczne podały, że szef polskiego rządu przez kilkanaście minut rozmawiał z Junckerem w cztery oczy. Obie strony chwaliły dobrą i konstruktywną atmosferę spotkania.

Morawiecki i szef KE umówili się na kolejne spotkanie, by - jak poinformowali we wspólnym oświadczeniu - kontynuować dyskusję w omawianych sprawach, "mającą przynieść postępy do końca lutego".

W najbliższą niedzielę w Brukseli planowane jest też spotkanie Timmermansa z nowy ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.

KE w zaleceniach przyjętych 20 grudnia 2017 roku wskazała, jakie działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Chodzi m.in. o wprowadzenie zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym o niestosowanie zapisu o obniżonym wieku emerytalnym wobec obecnych sędziów.

Komisja domaga się też zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chce, by nie przerywano kadencji sędziów-członków Rady i zapewniono, by nowy system gwarantował wybór sędziów-członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Innym z zaleceń jest "przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes (TK) byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane".

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   17 stycznia, 18:55

   "Chce by nowy system gwarantował wybór sędziów-członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego"
   Czyli kasta uprzywilejowana wybiera się sama , tak jak oni w UE powybierali się sami na stołki . Co będzie jakiś plebs ich wybierał, demokracja "elyty" nie dotyczy .

  • Rafal Laskowski
   18 stycznia, 00:52

   Z nich "elyt"y jak z nas Einsteiny, więc nie jest tak źle. Swoja drogą jak taki szanowany kraj jak Luksemburg dał sobie narzucić takiego krę... jak J-CJ?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama