Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Juncker, Morawiecki, Tusk. Pierwsze reakcje na odrzuconą umowę ws. Brexitu

Juncker, Morawiecki, Tusk. Pierwsze reakcje na odrzuconą umowę ws. Brexitu
Juncker: "Wzywam, aby Wielka Brytania przedstawiła swoje zamiary tak szybko, jak to możliwe". (Fot. Getty Images)
'Czas się kończy', 'Bezumowny Brexit jest złym rozwiązaniem', 'Czekamy na nowe brytyjskie propozycje' - tak reagują politycy po tym, jak Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Reklama

"Z ubolewaniem odnotowuję wynik głosowania w Izbie Gmin tego wieczoru. Wzywam, aby Wielka Brytania przedstawiła swoje zamiary tak szybko, jak to możliwe. Czas się prawie skończył" - napisał na Twitterze szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

"Jeśli porozumienie jest niemożliwe, a nikt nie chce braku porozumienia, to kto wreszcie będzie miał odwagę powiedzieć, jakie jest jedyne pozytywne rozwiązanie?"- skomentował wynik głosowania szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, "bezumowny Brexit jest złym rozwiązaniem tak dla Wielkiej Brytanii, jak i dla UE". "Razem z naszymi partnerami w UE odniesiemy się do nowych propozycji brytyjskich w tej sprawie. Zrobimy wszystko, by naszym obywatelom i firmom zapewnić maksimum przewidywalności i bezpieczeństwa" - napisał na Twitterze.

Z kolei wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański zaznaczył, że "uporządkowany Brexit to najlepsze rozwiązanie dla Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej".

"Po przegranym głosowaniu w Izbie Gmin rząd brytyjski powinien przedstawić plan dalszych działań. Czekamy na nowe brytyjskie propozycje w tej sprawie. Będziemy pracowali z partnerami w UE nt. szczegółowego i możliwie konstruktywnego odniesienia się do tych propozycji" - podkreślił Szymański. "Jesteśmy gotowi do poszukiwania rozwiązań, które pomogą znaleźć poparcie dla umowy wyjścia w parlamencie brytyjskim, a jednocześnie spełnią oczekiwania wszystkich krajów Unii Europejskiej" - dodał.

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia. To najwyższa porażka urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu.

Zgodnie z przyjętą w ubiegłym tygodniu zmianą proceduralną, May będzie musiała przedstawić plany dotyczące następnych kroków w ciągu trzech dni obrad Izby Gmin, tj. najpóźniej w poniedziałek, choć najprawdopodobniej zrobi to znacznie wcześniej.

Lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn złożył po głosowaniu wniosek o wotum nieufności dla gabinetu premier Theresy May. Do głosowania dojdzie jutro.

 

  Komentarze


  • Ue
   15 stycznia, 22:36

   no chyba czas skończyć okłamywać council-owców nigdy nie będziecie Panami sorry.

  • Kris z Polski
   16 stycznia, 04:15

   Pytanie do Czytelnik Anonimowy. Spakowany??? Buahaha

  • Nil
   16 stycznia, 06:31

   A mowili,ze nie beda z angolami gadac,zadnych zmian ,ze to co powiedzieli I zaproponowano jest swiete popatrz jak im teraz nie do smiechu a gdzie babcia z cdu keowy doi czy co ,Tusk tez przezycia ma w poniedzialek lzy a dzisiaj Wlosi Debra stoja iwinnego szukam EU to dno zero szacunku dla innych

  • Jan
   16 stycznia, 06:58

   To wina unii bo chcieli ukarać UK .
   Teraz sami dostaną po dupie

  • ADAMOKEY
   16 stycznia, 09:47

   Witam,cala niepewna polityka May doprowadzila do tego glosowania,i dlatego przegrala tak wysoko,wszystko teraz w sprawie brexitu to jak otwarta ksiazka,wszystko jest mozliwe,zobaczymy jak Unia zareaguje,pozdrawiam....

  • Anna
   16 stycznia, 11:00

   bedzie wojna, zamieszki, kradzieze, napady, rzad wprowadzil znowu nakaz placenia agencjom wiekowek, teraz mlodzi juz nie pojda do pracy za 5,90f na godzine. Policja wysyla listy do sklepikarzy i marketow o zabezpieczenie i ochrone sklepow

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama