Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Julian Assange w końcu opuści ambasadę Ekwadoru w Londynie?

Julian Assange w końcu opuści ambasadę Ekwadoru w Londynie?
Julian Assange od ponad 5 lat przebywa na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie. (Fot. Getty Images)
Ekwador szuka mediatora, który pomoże w opuszczeniu przez Juliana Assange'a Wielkiej Brytanii. Założyciel WikiLeaks ukrywa się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie od ponad 5 lat, w obawie przed aresztowaniem i ewentualną ekstradycją do USA.
Reklama

Twórca portalu WikiLeaks Julian Assange rzekomo popadł w niełaskę prezydenta Ekwadoru. Nowy przywódca Lenin Moreno publicznie respektuje zapewnienia dane Australijczykowi przez swojego poprzednika Rafaela Correrę, który zaklinał się, że Assange może przebywać w ambasadzie Ekwadoru w dzielnicy Knightsbridge w Londynie do końca życia.

Julian Assange mógł jednak narazić się Moreno komentowaniem polityki Ekwadoru. Prezydent zwrócił się podobno prośbą do założyciela WikiLeaks o powstrzymanie się od komentarzy.

Część zarzutów przeciwko Assange’owi Szwedzi znieśli w maju 2017 roku, ale brytyjscy urzędnicy twierdzą, że aresztowaliby go pod innym zarzutem, między innymi za niestawienie się w sądzie.

Julian Assange chroni się w ekwadorskiej ambasadzie w Londynie. Dzięki temu udaje mu się uniknąć ekstradycji do Szwecji, gdzie jest oskarżany o przestępstwa seksualne. Assange uważa, że jego powrót ostatecznie skończy się wydaniem go Stanom Zjednoczonym. Waszyngtonowi naraził się publikacją tysięcy tajnych dokumentów amerykańskiej dyplomacji i wojska.

Twórca portalu WikiLeaks w ogóle nie opuszcza budynku ambasady Ekwadoru w Londynie. Jedno z biur placówki przerobiono na apartament, w którym mieszka, pracuje oraz przyjmuje gości.

45-letni Assange jest twórcą portalu WikiLeaks, na którym opublikowano tajne dokumenty USA, m.in. materiały na temat operacji wojskowych w Iraku i Afganistanie oraz korespondencję placówek dyplomatycznych z Departamentem Stanu USA.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2018
  GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

  Sport


  Reklama