Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Jubileusz 60-lecia "Tygodnia Polskiego"

Jubileusz 60-lecia "Tygodnia Polskiego"
Pierwszy numer "Dziennika Polskiego" ukazał się 12 lipca 1940 roku. (Fot. Wikipedia)
Wczoraj w Ambasadzie RP w Londynie odbył się wieczór poświęcony jubileuszowi 60-lecia 'Tygodnia Polskiego', najstarszego pisma informacyjnego emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii, kontynuacji byłego organu Rządu RP na Uchodźstwie, 'Dziennika Polskiego'.
Reklama

Pismo powstało w lipcu 1940 w Londynie i do 1943 ukazywało się pod tytułem "Dziennik Polski". Od 1 stycznia 1944 został połączony z "Dziennikiem Żołnierza", który był dziennikiem I Korpusu Polskiego i był wydawany w Glasgow w latach 1940-1943. Do 1945 organ rządu polskiego na uchodźstwie. Od 1968 wydawany jest przez Polską Fundację Kulturalną

Podczas wydarzenia wręczono objęte patronatem Senator RP Anny Marii Anders, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego, honorowe tytuły „Człowieka/Instytucji Roku" oraz honorowe Nagrody „Tygodnia Polskiego", a także medale dla przedstawicieli Polonii przekazane przez Jana Kasprzyka, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, oraz pióra z podziękowaniami przekazane przez poseł Joannę Fabisiak.

Anna Stefanicka - Sekretarz Generalny Instytutu Piłsudskiego w Londynie - odbiera nagrodę dla "Instytucji Roku". (Fot. Ambasada RP w Londynie)

W wydarzeniu wzięli udział m.in. senator Anders, Kazimierz Kuberski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Jan Kasprzyk, Andrzej Melak, Prezes Komitetu Katyńskiego, Aleksandra Podhorodecka, Prezes Polskiej Fundacji Kulturalnej, redakcja „Tygodnia Polskiego" oraz przedstawiciele organizacji polonijnych.

"Przypadająca na 2019 rok rocznica 60-lecia Tygodnia Polskiego to szczególnie ważne święto dla polskiej kultury w Wielkiej Brytanii. Jest ono znakomitą okazją do przypomnienia dorobku piśmiennictwa emigracji niezłomnej, z którego nieustannie warto czerpać inspiracje oraz uczynić trwały element opowieści o dziejach polskiej emigracji na Wyspach Brytyjskich i jej wkładu we współczesną historię niepodległej Rzeczpospolitej" – zaznaczył ambasador.

"Tydzień Polski już od 60 lat stanowi żywy łącznik między emigracją niezłomną a pokoleniem Polaków, którzy osiedli na Wyspach zaraz po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej, stając się współczesną kroniką życia polskiej emigracji w UK oraz wielkim wsparciem dla niej. Dla starszych Polaków jest niezastąpionym źródłem informacji o najważniejszych wydarzeniach w kraju i na świecie, a dla młodszych stanowi godny naśladowania wzór dla kształtowania życia polonijnego zgodnie z duchem pięknych, emigracyjnych tradycji" – podsumował Arkady Rzegocki.

Obchody jubileuszu zakończyły się koncertem muzyki klasycznej w wykonaniu pianisty Łukasza Krupińskiego z Royal College of Music w Londynie oraz uroczystą kolacją.

W jubileuszu wzięli udział przede wszystkim przedstawiciele organizacji polonijnych w UK. (Fot. Ambasada RP w Londynie)

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.09.2019
  GBP 4.870 złEUR 4.340 złUSD 3.912 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama